Rok 2016 J.Skupy

 ZPĚT

CO JSME PROŽILI V PROSINCI

Divadelní představení

V pondělí 5. 12. přijelo do naší MŠ divadélko Úsměv s pohádkou: „O Barborce a zatoulaném čertíkovi.” Děti sledovaly příběh malé cukrářky Barborky, které s přípravou vánočního cukroví pomohl zatoulaný čertík. S Barborkou, čertem a Mikulášem si pak děti společně zazpívaly spoustu vánočních písniček a koled. Pohádka dětem krásně zpříjemnila čekání na příchod vánoc.

„Vánoce s Míšou“

Pro zájemce z řad předškolních dětí byla určena akce s názvem: „Vánoce s Míšou.“ Uskutečnila se ve čtvrtek 8. 12. od 10,30 hod. v Domě kultury města Ostravy. Pořad byl sestaven z bloků tanečních písniček a soutěží. U písniček se děti rozhýbaly, zacvičily si a naučily se zpívat i část písničky. U soutěží si mohly změřit síly, rychlost, dovednost, ale hlavně se pobavily. Pořadem provázela Míša Růžičková.

„Vánoce“

Ve čtvrtek 15. 12. navštívily MŠ děti ze Základní školy A.Hrdličky v Ostravě-Porubě. Našim dětem přednesly blok písní, básní a koled s názvem: „Vánoce. “

Divadelní představení

V pondělí 19. 12. zhlédly děti v naší MŠ pohádku: „Klofáčkovic vánoce.”, kterou pro ně zahrálo divadélko Smíšek. Příběh veselé rodinky o tom, jak netradičně se dají prožít vánoce dětí nesmírně pobavil.

Vánoční besídky

V každé třídě naší MŠ proběhla v krásném předvánočním čase vánoční besídka. Vystoupení dětí plné básní, písní, tanečků a koled rozlítostnilo jistě nejednu maminku. Připravené dárečky a přáníčka dětí pak určitě potěšily všechny rodinné příslušníky.

Den „D“

Vánoční Den „D“ proběhl v jednotlivých našich třídách v posledním týdnu před vánoci. Vánoční stromeček, dárečky pro děti, vánoční cukroví od maminek a k tomu zpívání koled a připomenutí
vánočních zvyků a tradic, to vše bylo jeho součástí.

CO JSME PROŽILI V LISTOPADU

„Co skrývá les“ 

Třídy Motýlek a Kočička uspořádaly společné tvořivé odpoledne rodičů a jejich dětí. Akce s názvem: „Co skrývá les a zahrada aneb živá příroda na dosah! “  byla součástí stejnojmenného projektu, na který jsme získali dotaci ÚMOb Poruba ve výši 18 000 Kč. Papírové loutky lesních zvířátek, kulisy k pohádkám, papírové stromečky, krmelce ze špachtlí, hříbečky z plastelíny, zvířátka z kaštanů či proplétané obrysy medvídků a zajíčků jsou k vidění na stejnojmenné expozici v chodbě 1. patra naší MŠ mezi třídami Beruška a Sluníčko. Součástí akce byla také tématická práce na interaktivní tabuli a poznávání přírodnin. Děkujeme všem rodičům za hojnou účast a pěkné výrobky.

Knihovna 

Naši předškoláci navštívili knihovnu na ul. Podroužkově v Ostravě-Porubě. Zde zhlédli hraný příběh o slůněti Babů a dalších obyvatelích džungle, kteří si mezi sebou snaží spravedlivě rozdělit potravu. Děti navštívily také knižní oddělení, kde si mohly prohlédnout dětské knihy

dle vlastního zájmu.

Divadelní představení 

Do  naší MŠ přijelo divadélko Šikulka s pohádkami:  „O pyšné princezně”, „Adélka a zvonečky” a „Kouzelná bylinka”. Krásné naučné pohádky s loutkami a reálné obrázkové kulisy dětí nesmírně zaujaly.

Den „D“

V rámci Dne „D“ proběhla beseda dětí s panem Holbou o výchově a práci vodícího psa.

Pan  Holba  vyprávěl  dětem  o  své černé fence labradora Amy, která mu pomáhá v životě zvládat svůj handicap. Poučil děti také o tom, jak se chovat ke zdravotně postiženým lidem, k čemu slouží černobílá hůlka či jak se dá využít speciálně určená vysílačka v terénu. V závěru dětem trpělivě odpovídal na jejich všetečné otázky. Děkujeme maminkám za dobrůtky, které prostřednictvím svých dětí pejskovi poslaly.

Mikulášská nadílka

Tradiční Mikulášská nadílka s Hopsalínem se uskutečnnila v Clubu Garage v Ostravě-Martinově. Děti v maskách čertíků a andílků tancovaly, soutěžily a bavily se. Nechyběl ani opravdový

Mikuláš s čertem a andělem, který děti v závěru obdaroval mikulášskými balíčky. Děkujeme našemu rodičovskému sdružení za tyto balíčky a všem ostatním za velkou účast.

CO JSME PROŽILI V ŘÍJNU

Divadelní představení

Do naší MŠ přijelo divadélko Smíšek s pohádkou: „Jak dva strašáci zahrádku uhlídali.”
Děti sledovaly podzimní příběh dvou strašáků, kteří se vydali za dobrodružstvím do lesa poté, co je přestalo bavit celé dny stát jen na poli. V průběhu pohádky zaznívaly známé písničky, ke kterým se děti nadšeně přidávaly.

Fotografování

Ve středu 19.10. se pro zájemce uskutečnilo vánoční fotografování dětí firmou Photodienst Brno.
O zhotovených fotografiích budete vašimi p. učitelkami včas informováni.

Naše město Ostrava!!!

Třída Sluníčko, Beruška a Květinka zorganizovaly společné tvořivé odpoledne rodičů a jejich dětí. Akce se uskutečnila v rámci projektu s názvem: „Naše město Ostrava !!!“, na kterou jsme získali dotaci Magistrátu města Ostravy ve výši 30 000 Kč. Děkujeme všem zúčasněným rodičům a jejich dětem za krásné stavby a výrobky.

Den „D“

V rámci Dne „D“s názvem: „Co skrývá les a zahrada aneb živá příroda na dosah! “se všechny třídy naší MŠ odebraly do blízkého lesoparku či chráněné krajinné oblasti Turkov. Děti poznávaly a obdivovaly krásu podzimní přírody, sbíraly přírodniny pro malou expozici v MŠ a podzimní listí pro herbář.

CO JSME PROŽILI V ZÁŘÍ

Divadelní představení

V pátek 16. 9. přijelo do naší MŠ divadélko paní Lucie Víchové s pohádkou: „Jak Karlík zachránil babičku.“ Děti se v ní seznámily s králíčkem Karlíkem, který společně s dalšími zvířátky pomohl babičce upéct koláče. V rámci představení děti pomáhaly králíčkovi Karlíkovi také s poznáváním barev, počítáním mrkviček a dokonce jej i naučily používat kouzelné slovíčko – prosím.

Den „D“

Pro všechny děti naší MŠ byla připravena akce v rámci Dne „D“ s názvem: „Dopravní školička“. Uskutečnila se na naší školní zahradě. Děti poznávaly dopravní značky, seznámily se se základními pravidly silničního provozu a na koloběžkách, kolech a odrážedlech si je prakticky vyzkoušely.

CO JSME PROŽILI V ČERVNU

Den dětí 

Na středu 1. 6. bylo připraveno pro všechny naše děti k jejich svátku zábavné soutěžní dopoledne. Konalo se na školní zahradě. Děti čekalo množství soutěží a her, tentokráte
na téma pohádek.

Dopravní soutěž 

Pět zástupců z řad dětí z každé třídy reprezentovalo naší MŠ na dopravní soutěži, která se konala na dopravním hřišti MŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Děti nejrůznějšími disciplínami procházely velmi úspěšně a odnesly si řadu věcných ocenění.

 

Zahradní slavnost 

V pondělí 13. 6. vypukla na naší školní zahradě velká zahradní slavnost, na které jsme se oficiálně rozloučili s dětmi, které od září 2016 nastoupí do základní školy. Tématem slavnosti byla: „Cesta za pirátským pokladem.“

Dopravní hřiště 

Naši předškoláci navštívili dopravní hřiště na MŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Blíže se zde seznámili s pravidly silničního provozu a jezdili na kolech a koloběžkách v dětském simulovaném dopravním provozu.

Beseda s architektkou 

S paní architektkou Buschovou besedovali naši předškoláci. Akce proběhla v rámci projektu Ostrava-naše město, na kterou naše MŠ získala dotaci.

Školní olympiáda 

Všechny naše děti se zúčastnily Školní olympiády, kterou si pro ně připravily paní učitelky na školní zahradě. Připraveny byly nejrůznější sportovní disciplíny, za jejichž splnění děti obdržely medaili a sladkou odměnu.

CO JSME PROŽILI V KVĚTNU

Přírodovědná vycházka

Naši předškoláci absolvovali přírodovědnou vycházku do chráněné přírodní rezervace Turkov. Vedl ji známý ornitolog Ing. Otakar Závalský. Děti zde pozorovaly a poslouchaly různé druhy ptáčků a dokonce si prohlédly i jejich právě vylíhnutá mláďata v hnízdě. Seznámily se také s některými broučky, různými druhy hmyzu a obdivovaly krásu jarních květin.

„Sladké překvapení“

Předškolní děti se zúčastnily tvůrčích dílen s názvem: „Sladké překvapení v Centru volného času na Vietnamské ulici v Ostravě-Porubě. Vyrobily si květinu vytvořenou z krásně ozdobeného lízátka.

Výchovný koncert

Výchovný koncert absolvovali naši předškoláci v ZUŠ J. Valčíka v Ostravě-Porubě. Seznámili se na něm s některými hudebními nástroji a obdivovali děti, které se na ně učí hrát. Zároveň si ve škole prohlédli i obrázky dětí výtvarného kroužku.

Akademie pro mámu

V Garage Clubu v Ostravě-Martinově proběhla školní: „Akademie pro mámu“ u příležitosti Dne matek. Vystoupení dětí jednotlivých tříd jistě potěšilo nejenom maminky.

Ekologický pořad

Naši předškoláci měly možnost seznámit se s tím: „Co všechno má na starosti příroda“
ve stejnojmenném ekologickém programu ke Dni Země. S paní lektorkou děti řešily, co to vlastně příroda je a co do ní patří. Děti se aktivně hlásily a povídaly o zvířatech, rostlinách i neživé přírodě. Samy pak oznamovaly, co do přírody nepatří a proč.

Dravci

Naše nejstarší děti navštívily hřiště ZŠ J. Valčíka, kde proběhl výukový program s názvem: „Dravci.“ Děti zde viděly ohrožené dravce, jak volně létají a loví, vyslechly výklad sokolníků o tom, čím je který dravec zajímavý a v závěru i některé měly možnost zavolat si dravce
na ruku.

Záchranná stanice v Bartošovicích.

Naši předškoláci odjeli na exkurzi do Záchranné stanice v Bartošovicích.
První část programu probíhala v místním zámečku a týkala se ochrany zvířat. Děti se zde seznámily s historií vztahu zvířete a člověka a s tím, jak se postupem času vyvíjel.
Ve venkovní expozici měly možnost seznámit se zvířátky, které se podařilo po nejrůznějších nehodách zachránit. Děti dále diskutovaly o postupech v případě nálezu zraněného zvířete nebo osiřelého mláděte.

Den „D“
Pěkné zážitky si děti celé naší MŠ přivezly ze školního výletu na Ranč Bujnoch v Jistebníku. Mohly si zde prohlédnout stáje, různá koňská sedla a uzdy. Nejvíce se jim pak líbila jízda na koni.

CO JSME PROŽILI V DUBNU

Divadelní představení

Do naší MŠ přijelo divadélko Smíšek s „Malou luční pohádkou.“ Děti se v ní seznámily s malým cvrčkem, který se právě vrátil ze světa. Se svými kamarády na louce uspořádal na uvítanou velký koncert, do kterého se svým zpěvem zapojily i naše děti.

Den „D“

Exkurze u hasičů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje na Martinovské ulici v Ostravě-Porubě která proběhla v rámci Dne „D“ byla pro naše děti opravdovým zážitkem. Mohly si zde prohlédnout hasičské auta a jejich vybavení, navštívily velkou tělocvičnu s horolezeckou stěnou, posilovnu i učební a odpočinkové místnosti hasičů.
Ve venkovním sportovním areálu pak děti vyzkoušely kvalitu běžecké trati.

Divadlo loutek

V Divadle loutek v Ostravě jsme zhlédly pohádku J. Wericha „Královna koloběžka.“
Děti se zaujetím sledovaly děj o chytré vesnické dívce Zdeničce, která se pro svůj důvtip nakonec stane i královnou.

Den Země

V týdnu věnovanému oslavám Dne Země proběhlo na naší školní zahradě naučné zábavné dopoledne. Děti sázely květiny a byliny do nových truhlíků, zalévaly květiny na záhoncích, kreslily na chodník, učily se třídit odpad a sestavovaly a lepily obrázky části zeměkoule. Všechny pak byly v závěru odměněny sladkou odměnou.

Ukázková hodina

Ve třídě Motýlek proběhla ukázková hodina práce s dětmi. Rodiče se mohly seznámit s tím, jak paní učitelky pracují s dětmi v kruhu, v prostoru herny i u stolečků s nejrůznějšími didaktickými hrami a učebními pomůckami.

CO JSME PROŽILI V BŘEZNU

Beseda se spisovatelkou
Naši MŠ navštívila spisovatelka knih pro děti Lenka Rožnovská. S předškoláky vedla hravou besedu plnou zábavy a poučení. Seznámila je také s některými svými knihami.

„Těšíme se do školy“
V rámci projektu „Těšíme se do školy“ proběhla společná setkání pedagogů Základní školy A. Hrdličky v Ostravě-Porubě a našich předškoláků. Děti si třikrát vyzkoušely „školu
nanečisto“ v naší MŠ, jednou pak zasedly do školních lavic v ZŠ A. Hrdličky.

Den „D“
V rámci Dne „D“ jsme navštívili knihovnu na Podroužkově ulici v Ostravě-Porubě.
Děti se zde měly možnost seznámit s nejrůznějšími žánry knih v dětském oddělení a dle zájmu si i některé prohlédly.

Jarní tvoření
V některých třídách proběhlo společné jarní tvoření dětí a rodičů. Krásné výrobky a dekorace zdobí v současných jarních dnech naši MŠ. Všem rodičům moc děkujeme.

Ukázková hodina
Ve třídě Sluníčko proběhla ukázková hodina. Rodiče mohli zhlédnout ukázku práce s dětmi, kterou si připravily paní učitelky.

Beseda s předškoláky
Paní Vašendová si pro naše předškoláky připravila besedu na téma: „Kamarádství“.
Společně řešili otázky co je to kamarádství a co to znamená být dobrým kamarádem.

Ježkovník
Společně s panem ornitologem Ing. Otakarem Závalským nainstalovaly děti na naší zahradě MŠ ježkovník. Každý den čekáme, kdy se do něj ježek nastěhuje.

CO JSME PROŽILI V ÚNORU

Divadelní představení

V úterý 2. 2. přijelo do naší MŠ divadélko Smíšek s Doktorskou pohádkou.
Děti se v představení seznámily s nemocným čarodějem, k jehož uzdravení mu nepomohla žádná kouzla, ale vhodná léčba laskavé doktorky.

Den „D“

V úterý 9. 2. jsme v rámci Dne „D“ navštívili kino v Ostravě-Polance nad Odrou, kde
jsme zhlédli animovanou pohádku Zvonilka a tvor Netvor. Hravé a roztomilé dobrodružství Zvonilky a jejich kamarádek s doprovodnými písničkami děti velmi bavilo, stejně tak je i dojal rozlučkový závěr.

Karneval

Ve středu 10. 2. se konal prostorách naší MŠ Maškarní karneval. Pro děti byly připraveny v jednotlivých třídách nejrůznější hry, soutěže a tance. Děkujeme maminkám za krásné kostýmy a masky, které svým dětem na tento den připravily.

Plavání

Ve dnech 4. 2. a 11. 2. se uskutečnily poslední dvě lekce plavání pro přihlášené děti.

Usměvavé lyžování

V týdnu od 15. 2 do 19. 2. absolvovaly přihlášené děti lyžařský kurz ve SKI areálu v Palkovicích. I přes počáteční nepříznivé počasí se malí lyžaři naučili základy tohoto sportu spolu se svými zkušenými instruktory.

CO JSME PROŽILI V LEDNU

Divadelní představení

Ve středu 12. 1. zahrála dětem v naší MŠ  herečka Divadla loutek Lenka Pavlíčková pohádky O Červené Karkulce a O Sněhurce. Představení klasických pohádek s využitím loutek divadla a se zapojením dětí do některých rolí svou interaktivitou doslova vtáhlo všechny do děje. Závěrečný potlesk dětí byl pak odměnou pro všechny.

Den „D“

V  pátek 15. 1. navštívil děti v naší MŠ pan Holba se svým vodícím pejskem, aby jim povyprávěl a ukázal, jak pejsci pomáhají lidem se zdravotním znevýhodněním. Děti si pro pejska donesly z domova nejrůznější psí dobrůtky a některé ho jimi závěrem i hned odměnily.

Kouzelník

Ve středu 20. 1. proběhlo vystoupení kouzelníka Flaxonyho v programu – Pohádka kouzel.
Představení plné čar a kouzel, z nichž některé si děti mohly, i samy vyzkoušet je zaujalo natolik, že otázku reálnosti čarování řešily i po ukončení programu.

Bobování

Příznivých sněhových podmínek v měsíci lednu využily některé třídy k bobování. Rodiče dětem z domova přinesli boby, sáňky či lopaty a ty je pak pod dohledem paní učitelek plně prověřily na nedalekém kopečku.

Ukázková hodina

Ve třídě Beruška proběhla ukázková hodina práce s dětmi. Rodiče se na ní měli možnost seznámit s tím, jak probíhají vzdělávací činnosti v MŠ, jak v procesu reagují jejich děti a jak se jejich děti zapojují do společných či individuálních aktivit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.