Rok 2016 J.Soupala

 ZPĚT

JAK JSME SE MĚLI V PROSINCI 2016

„Legrační listová listopadová soutěž“
Z vyzvání časopisu Školkáček – říjen 2016 se rodiče s dětmi zapojili do výtvarné soutěže.
Obrázky, hodnocené nestrannou porotou, byly vystaveny 1. 12. 2016 oceněny.
Děti obdržely věcný dárek, sladkost s pamětním listem. Děkujeme za Váš zájem a iniciativu,
která nás inspirovala a obohatila výzdobu naší MŠ, paní učitelce Simoně – tř. Žabka za nápad a organizaci.

„Dva mrazíci“
Tentokrát zhlédly naše děti pěknou zimní pohádku, kterou jim do školičky přijela zahrát divadelní společnost Smíšek. Po skončení pohádky proběhla na jednotlivých třídách mikulášská nadílka.

„Vánoční čas“ – třída Jablíčko
V úterý 13.12. jsme pozvali naše rodiče a hosty na vánoční besídku do naší třídy Jablíčko. Děti své nejmilejší přivítaly vystoupením v podobě čertích písniček, vánočních koled a tanečků, popřály rodičům s vlastnoručně vyrobeným přáníčkem krásné Vánoce. U vánočního tvoření, se zdobením perníčků, vyráběním vánočního zápichu z ovoce a z papíru, jsme se všichni namlsali výborného cukroví od našich maminek a babiček a užili si vánoční atmosféru. Děkujeme všem za sváteční náladu, kterou jste společně vytvořili.

„Vánoční těšení“ – třída Medvídek
A byl tu opět prosinec, předvánoční čas. No a my s Medvídky už netrpělivě vyhlíželi Ježíška. Abychom nebyli sami, tak jsme si jedno odpoledne, na to „Vánoční těšení“, pozvali i všechny z rodiny. A že nás bylo! Kluci coby „čertíci“ a holčičky jako „andílci“ zpívali, řádili, básničky přednášeli, pohádku zahráli i tanečky předvedli. Za poslechu koled a mlsání hromady cukroví od našich „babičkomaminek“, jsme pak společně tvořili – stříhali, lepili, zdobili. Domů jsme si odnesli vánoční dekoraci v podobě „stromečku“ a z příjemně, společně prožitého odpoledne radost v srdíčku.

„Vánoční zvonění a k tomu tvoření…“ – tř. Žabka“
Dne 14. 12. v odpoledních hodinách přijali rodiče dětí třídy Žabka pozvání na besídku Vánoční zvonění, kde děti předvedly pásmo staročeských koled, tanečků s recitací s Ježíškem. Rodiče se zapojili do zpěvu s námi. Na stanovištích „Provlékni stromeček , Ozdob si perníček „jsme vytvářeli vánoční dekorace.
Kouzelné hrníčky nám prozradily, co nás čeká v Novém roce. Popíjeli jsme sladký dětský punč a ochutnávali cukroví.
V příjemné vánoční atmosféře, s dárečkem jsme se rozloučili s přáním hezkých Vánoc. PF 2017 Vám všem třída Žabka.

„Vánoční překvapení“ – tř. „Sluníčko“
Krásné odpoledne strávily děti se svými rodiči ve třídě Sluníčko. Děti předvedly pásmo vánočních koled a básní. A pak už si spolu s rodiči vytvářely vánoční dekorace – „Svícen z jablka“, „Kominíček“, „Stromeček“. Také jsme si pouštěli lodičky z ořechových skořápek, a to vše za poslechu koled a mlsání cukroví od našich nejbližších. Domů si všechny děti odnesly dáreček a pěkné přáníčko.

„Adventní koncert na Alšově náměstí“
Dne 14.12. naše děti ze třídy Klubíčko, Jablíčko, Medvídek předvedly kouzelné pásmo vánočních písní a básně. Do svého vystoupení vložily svůj elán a srdce, líbezné vystoupení sklidilo veliký úspěch. Děkujeme paním učitelkám Anetě Dostálové a Veronice Řepkové za nadšení, s kterým se věnovaly celé realizaci vystoupení. Velké poděkování patří také rodičům vystupujících dětí za obětavou spolupráci.

„Kouzlo Vánoc“ – Výletníček
Kouzelné prožití vánoční atmosféry s vánočním cukrovím, zpíváním koled a dárečky pod stromečkem.

„Výstava betlémů na Slezskoostravském hradě“
Dne 16. 12. předškoláčci absolvovali zajímavý a poučný výlet na Slezskoostravský hrad, kde zhlédli vystavené Betlémy s motivovaným povídáním o vánočních tradicích. Bohatě vyzdobenou výstavu jsme si prohlíželi se zájmem a nadšením.
Zavítali jsme také do stálé expozice “ „Čarodějnic“, poznali Čertí školu, malé skřítky, velký zájem vzbudily u dětí akvária se sladkovodními rybami. Výlet se povedl na jedničku, neradi jsme opouštěli brány hradu, odkud nám mávala na rozloučenou Bílá paní…..

„Hrátky s ovocem a zeleninou, zdobení perníčků“
V období listopad, prosinec se třída Žabka věnovala přípravám dobrot – kulinářství.
Ukuchtili jsme si ovocné jednohubky s čokoládovou polevou, ze zeleniny vytvářeli mandalové obrazce, pestře zdobili perníčky, kterými jsme okrášlili na chodbě vánoční stromeček. Tyto aktivity se u nás řadí mezi velmi oblíbené.
Díky rodičům za spolupráci ve formě přispění surovin a perníčků. Mňam!

„Naše Jablíčka v prvním pololetí“
V září jsme přivítali nové kamarády a pustili jsme se s elánem do práce. Povídali jsme si o ovoci a zelenině, poznávali chutě z vlastnoručně nakrájených ochutnávek, usušili si křížaly a už jsme vítali podzim. Z kaštanů ocásky drakům, duhový pokus, vytvořené obrázky podzimního města, namotané listy a k tomu podzimní písničky a básničky nás provázely podzimními dny. Taky návštěva knihovny se moc líbila. K tomu prima hraní v pokojíčku, skládání ohrádky s kamarády pro zvířátka, zahráli jsme si na herce v pohádkách „Bouda budka“, „O makovičce“ a jiné. A než jsme se nadáli, už jsme slibovali čertovi, že budeme hodní a užili jsme si spoustu legrace v dopolední akci čertoviny. Obouvali jsme ponožky židli( čertí kopýtka), závodili o nejdelší řetěz a řádili jsme, no jako čerti :)) A když se přiblížily Vánoce, napekli jsme perníčky a počkali na Ježíška. A už je tu leden a mrazík nemaluje jen na okna, ale i u nás v ateliéru :)…

„Plavání – Fryčovice“
Přihlášené děti absolvovaly první dvě lekce v krásném bazénu ve Fryčovicích. Na plavání se děti těší, ve vodě jsou jako doma, se spoustou barevných pomůcek se seznamují s vodou a učí se základům plavání. K tomu jim pěkně vyhrává akordeon, a když zrovna nepilují plavecký styl, tak si s kamarády užívají her ve vířivce.

JAK JSME SE MĚLI V LISTOPADU 2016

„Ježkův rok“
Předškoláci navštívili Stanici přírodovědců, kde se dozvěděli mnoho zajímavého třeba o tom, jak přezimují ježci a další volně žijící zvířátka. Odnesli si mnoho zajímavých poznatků a pěknou omalovánku.

„Jak dědek měnil až vyměnil“
Tentokrát k nám do školičky přijela divadelní společnost „Smíšek“, aby dětem zahrála známou pohádku. Všem se představení moc líbilo.

„Knížka je můj kamarád“ – Výletníček
Navštívili jsme s dětmi knihovnu, kde na ně již čekala pěkná pohádka „Slůně Babu“. Pak měly děti možnost si prohlédnout knížky, které si mohou v knihovně zapůjčit.

„Tvoření čertíků“ – tř. „Klubíčko“

Dne 30.11. se u nás v „Klubíčku“ konala předvánoční besídka s tvořením čertíků. Dětem i rodičům se moc líbila a za výrobu nádherných čertů Vám patří obrovské dík. Děkujeme.

„Sázení česneku“ – tř. „Sluníčko“
Děti si zasadily na mobilním záhonku česnek. Pí učitelky dětem názorně ukázaly, jak se česnek sadí a co vše se s ním přes zimu v hlíně děje. Držíme palečky, abychom příští rok sklidili krásný česnek.

JAK JSME SE MĚLI V ŘÍJNU 2016

„Pohádkové putování“ – Výletníček
V úterý dne 18.10. proběhla na školní zahradě akce pro děti s názvem „Pohádkové putování“. Všechny děti z celé MŠ se sešly na zahradě, kde si zazpívaly společnou píseň

„Půjdem spolu do pohádky“.
Následně byly dětem nabídnuty různé zábavné činnosti zaměřené především na pohyb, motivované různými pohádkovými bytostmi a postavičkami.
Cílem bylo získat na svůj třídní prsten (z papíru) 5 pohádkových razítek, tudíž splnit 5 úkolů od 5 pohádkových bytostí. Dětem se zábavný program plný pohybu velmi líbil, ať už krmily Otesánka, pomáhaly třídit, sbírat a navlékat korálky pro princeznu, bojovaly s drakem, přeskákaly vodu jako žabky až k samotnému Vodníkovi nebo se zkoušely proletět, jako čarodějnice na koštěti.
Na závěr nechyběla sladká odměna za splnění všech úkolů s úsměvem na tváři.

„Toulavá kytara“
Tentokrát nám přijel pěkné písničky zahrát do naší školičky pán Zábranský. Dětem se písně, doprovázené na kytaru, moc líbily.

„Drakiáda“
Dne 19. října se konala první společná celoškolková akce pro rodiče a děti „DRAKIÁDA“. Draci a dráčci vylétli ze svých slojí, aby svou přítomností obšťastnili nejen rodiče a jejich děti, ale také všechny kolemjdoucí. Předvedli nejrůznější jednoduché vzlety i náročné krouživé variace. Některým z nich se nechtělo odlepit se od země, jakoby věděli, že oslní svou pestrostí a různorodostí. Všichni draci a dráčci byli báječní a jedineční. Užili jsme si krásné odpoledne a odnesli si malou odměnu.

„Kouzlo podzimu“
Naši předškoláčci se zúčastnili ekologického programu ve Stanici přírodovědců. Dozvěděli se tam mnoho zajímavého o podzimu a odnesli si plno nových zážitků a pěknou omalovánku.

„Podzimníčkování“ – ukázková hodina tř. „Jablíčko“
V říjnu jsme pozvali rodiče na ukázku vzdělávací práce s dětmi, kde jsme jim přiblížili průběh celého dopoledne v MŠ. V komunikativním kruhu děti rodičům zpívaly, recitovaly, tančily, v pohybové chvilce skotačily. V centrech aktivit si mohli vyrobit zápich dráčka, z kaštanů obrys postavy, či zvířátka z přírodnin, z plastelíny, vydlabat a ozdobit dýni podzimní vazbou. Nechyběla ochutnávka špenátové pomazánky naší školní jídelny. Děti nakonec dostaly malou pozornost-dýněčku a malou sladkost. Děkujeme všem rodičům za přijetí pozvání a vstřícnou spolupráci, těšíme se na příště.

„Podzimní tvoření“ – tř. „Klubíčko“
Dne 25.10. jsme s maminkami tvořili postavičky a zvířátka z ovoce a zeleniny. Krásné odpoledne jsme si užili všichni, hlavně děti.

„Les a jeho obyvatele“ – tř. „Žabka“
Po celý měsíc říjen probíhal ve třídě Žabka s paní učitelkou Mroviecovou, projekt „Les a jeho obyvatele“. Každý týden bylo jiné téma: Život v lese, Kamarádi z lesa, Lesní zvířátka v pohádkách a Co nám les dává? Děti měly výstavku lesa i s figurkami lesních zvířat, na vycházkách do lesíka Údolíčko sbíraly plody lesa, navlékaly z nich korále, tvořily zvířátka z kaštanů, modelovaly myšky, stříhaly a lepily koláž lesa z jeho obyvateli. Děti vše a rády nadšeně plnily, téma je zaujalo.

„Logopedický kroužek“

Od začátku měsíce října, probíhá na MŠ J. Šoupala Logopedický kroužek, který vede paní učitelka Jarmila Mroviecová. V kroužku si děti procvičují správné mluvení, rozvíjejí komunikační schopnosti, zařazeny jsou i grafomotorická cvičení. Děti se také učí nová říkadla, básně i písničky. Tady se paní učitelka opírá o spolupráci s rodiči.

JAK JSME SE MĚLI V ZÁŘÍ 2016

„Sluníčkový den“ – Výletníček

V září jsme se mohli těšit na výletníček s názvem ,,Sluníčkový den“ na školní zahradě, kde si jak nejmladší, tak i starší děti zkusily plnit zábavné úkoly a soutěže.

„Jak Karlík zachránil babičku“
První pohádkou v tomto školním roce jsme přivítali naše nejmenší nové kamarády. Věšem dětem se pohádka moc líbila.

„Sluníčko 2016“ – tř. Žabka
Z pozvání rodičů Boháčových – na maratonské hřiště- jsme využili tento čas, v nádherném počasí , k podzimnímu tvoření z přírodnin “ Sluníčko 2016″, k ukázce lidových říkadel a her s padákem. Dětem byla nabídnuta trampolína, ping – pong, koloběžky, tenisové kurty, autíčka aj. atrakce..
Při opékání párků jsme si užili legraci, odpolední zábava se vydařila, noví rodiče a děti navázaly s ostatními přátelské kontakty, akce podpořila všechny k dobrému startu ve školním roce 2016/17.

„Mobilní záhonky“
Na zahradě MŠ máme mobilní záhony, rozdělené dle tříd. Nasadili jsme meduňku lékařskou, hrášek, fazolky, také ředkvičky a salát, místo si našel i zvoneček vonný, máta, mečíky, slunečnice. Děti jsou nadšeny pozorováním, jak rostlinky rostou. Denně zaléváme,
pozorujeme růst rostlin. Už jsme ochutnali pažitku ke svačince, pozorujeme růst hrášku, budeme ochutnávat salát.
Děti se tímto nápadem nadchly, rostlinky zalévají, učí se pečovat o záhon a mají povědomí o živé přírodě a práci na zahrádce.

JAK JSME SE MĚLI V ČERVNU 2016

„Nezbedné kůzlátko“
Den dětí jsme tentokrát oslavili s pěknou pohádkou, kterou nám do školičky přijela zahrát divadelní společnost „Smíšek“.

„Hřiště plné hraček“ – Výletníček
Tentokrát jsme se s předškoláky a středňáky vydali do Martinova na hřiště. Děti si zde užily na trampolíně, skákacím hradě, jezdily na odrážedlech, houpaly se na houpačce a hráli různé stolní hry. Děkujeme rodičům Vojtíška Boháče ze třídy Žabka za pozvání a umožnění nám strávit na tomto hřišti pěkné dopoledne.

„Krmení kačenek“ – Výletníček
Také naši nejmenší si užili svůj Výletníček. Vydali jsme se do Pustkovce k rybníku krmit kačenky. A až jsme kačenky nakrmili, tak jsme si šli zaskotačit na dětské hřiště, kde jsme strávili pěkný zbytek slunečného dopoledne.

„Cesta za pirátským pokladem“
Odpoledne jsme se sešli na zahradě MŠ, abychom se vydali hledat pirátský poklad. Pěknou akci s mnoha úkoly si pro děti a jejich rodiče připravil Hopsalín. Když byl poklad nalezen, tak jsme se ještě všichni rozloučili s našimi předškoláky a Hopsalín je pasoval na školáky. Děti dostaly v upomínku na MŠ pěknou knihu a stužku. Odpoledne s opékáním párků se vydařilo a budeme se těšit na další zdařilé akce v příštím školním roce.

„Beseda s městskou policií“
Pro předškoláčky proběhla druhá část besedy s policií pod názvem BESIP. Předškoláčci si připomněli pravidla silničního provozu a jak se chovat v krizových situacích.

JAK JSME SE MĚLI V KVĚTNU 2016

„Návštěva přírodní památky Turkov“
Paní učitelky, společně se všemi předškoláky, se vypravily 2. května do lužního lesa Turkov. Pan Zavalský , který nás provázel, proměnil tuto prohlídku přírodních scenérií v zajímavé a poutavé dobrodružství. Tentokrát měl pro nás p. Zavalský připraveno něco opravdu pozoruhodného. Ukázal nám budku plnou maličkých ptáčků – holátek, která na nás otvírala dokořán své zobáčky. Touto podívanou jsme byli všichni unešení. Nakonec jsme si prohlédli i hnízda různých ptáčků. Jediné, co nás mrzelo, bylo, že jezírko téměř vyschlo. Snad více zaprší a naplní se opět vodou, ať ho můžeme zase obdivovat.

„Jak šel měsíc na návštěvu ke slunci“ – sférické kino
Toto sférické promítání představilo dětem pohádkovou cestu mladého Měsíce po znameních zvěrokruhu při hledání Slunce. Pod malebnou a barevnou oblohou hlavního hrdinu čekala pohádková dobrodružství o měsíci a dvanácti znameních zvěrokruhu, při jehož sledování děti získaly spoustu nových znalostí.

„Odpoledne s maminkou“ – tř. Jablíčko
Ve čtvrtek 5. 5. jsme pozvali do třídy „ Jablíčko“ maminky našich dětí na třídní akci „Odpoledne s maminkou“. Maminky jsme přivítali v našem komunikativním kruhu a děti povídaly, proč mají rády svoji maminku, říkali jsme báseň „Ty jsi holka, ty jsi kluk…“, kde jsme vyjádřili lásku ke svým maminkám a pohladili jsme se s nimi. Pak jsme si společně prožili cvičení s kruhy a poté jsme se vrhli na stavění mandal z různých přírodnin, stavebnic, klacíků, listů apod. Děti stavěly mandalku se svoji maminkou, vznikly velmi zajímavé práce a všichni jsme si to opravdu užili.
V druhé části prožitkového odpoledne jsme ve třídě maminkám vyráběli dáreček – děti navlékaly náhrdelník, stříhaly květinky s maminkami, vybarvovaly je a pak si šly vyzkoušet kouzelné květiny vložením na vodu. Maminky zpříjemnily naši besídku donesenými dobrůtkami, které samy upekly, takže jsme si odpoledne ke Dni matek krásně všichni užili.

„Koncert ZUŠ“

Dne 9. května naši malí předškoláčci navštívili ZUŠ Valčíka, kde byli pozváni na koncert a prohlídku školy. Měli možnost seznámit se s různými hudebními nástroji, ať už s těmi, které dobře znají anebo s takovými, které viděli poprvé. Děti taktéž zhlédly ukázku dramatického sboru i tanečního vystoupení. Kamarádům nadšeně tleskaly a koncert se jim velmi líbil. Poté si předškoláčci prohlédli celou školu, navštívili učebnu tanečního oddělení, kde se právě malé baletky s paní učitelkou připravovaly na své vystoupení. Zejména našim holčičkám se zalíbila sukýnka známá z baletu „Labutí jezero“ a hned si ji chtěly všechny vyzkoušet. Následně si děti prohlédly malý hudební sál, kde měly možnost seznámit se osobně s dechovou kapelou a jejími nástroji, a pak navštívily učebny výtvarného kroužku a keramiky. Děti si prohlédly krásné obrazy a obrázky, autoportréty starších kamarádů, kresby tužkou i malby barvami, a také sochy, bysty a trojrozměrné výrobky z keramiky. Nakonec naši předškoláci navštívili učebnu hudební nauky, kde se i malinké děti učí notičky a všechny ty záhady hudebního světa předtím než se začnou učit hře na vybraný hudební nástroj, nebo zpěvu. Všem se nám ZUŠ moc líbila a těšíme se na další společné zážitky s malými i staršími kamarády.

„Dáreček pro maminku“ – tř. Medvídek
Ve čtvrtek 12.5. jsme si do třídy „Medvídek“ maminky pozvali, k jejich svátku „O paraplíčku“ pohádku zahráli, písničky zazpívali a připravený dáreček předali. A protože bylo venku hezky, tak jsme si na školní zahradě hostinu udělali a připravené dobroty zmlsali. Pak jsme si společně s maminkami hry s padákem a míčem zahráli, zkrátka, řádně jsme si to užili.

„Ukázka výcviku policejních psů“ – Výletníček
Tentokrát jsme se sešli na zahradě naší MŠ, kde přijeli policisté, aby dětem předvedli ukázku výcviku policejních psů. Děti měly také možnost si prohlédnout policejní výzbroj a vyzkoušet si policejní výstroj. Dětem se ukázka moc líbila a společně s policisty a pejsky jsme strávili pěkné a zajímavé dopoledne.

„Pečení štrůdlů“
Dne 17. 5. dopoledne, v rámci uskutečnění grantu „Dnes vás vyzývá zdravá výživa“, připravovaly děti a paní učitelky tříd Žabka, Medvídek, Jablíčko na ochutnávku všem, cereální štrůdly. Děti krájely jablka, užili jsme naše nové kuchyňské náčiní. Podle postupu práce a zpracování nyní děti vědí, jak štrůdl připravit a dochutit. Společná práce putovala do naší školní kuchyně, kde se štrůdly upekly.
Povedl se štrůdlíček ze slaďoučkých jablíček.
Válelo se těsto široké jak město.
Jablka se krájela, práce nám šla zvesela.
A pak jsme si – velcí, malí
Na dobrůtce pochutnali !

„Draví ptáci“
Dne 18. května jsme s předškoláky a středňáky navštívili ukázku práce s dravými ptáky společnosti Zayferus. Mladí sokolníci nám předvedli celou škálu dravých ptáků, například poštolku obecnou, raroha, lumíka, orla bělohlavého, karanča jižního a další, a rovněž jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí z jejich života, stravování i výcviku. Největším zážitkem pro děti byla ukázka lovu poštolky obecné a přelety supů kapucína a bělohlavého přímo nad jejich hlavami. Těšíme se společně na další pěkná setkání s přírodou.

„Dnes vás vyzývá zdravá výživa“
V rámci grantu „Dnes vás vyzývá zdravá výživa“ jsme uskutečnili pro rodiče a děti „Zdravou procházku“ našimi třídami. Děti s rodiči měli možnost využít naše nové hry a pomůcky zakoupené k tématu, splnit sportovní úkol, ochutnali zeleninový salátek, štrůdl, vyzdobili si sýrovou jednohubku hroznem, pažitkou. V rámci pitného režimu jsme nabídli džusy.
Paní kuchařky nám zahrály motivační scénku „Pejsek a kočička pečou dort“, kde děti na tabuli z výběru obrázků potravin dotvářely zdravé stravování. Děti zábavnou formou získaly povědomí o zdravé výživě, významu vitamínů pro naše tělo, byla jim přiblížena rizika nesprávných hygienických návyků a stravování.
Výtvarná dílka, která děti nakreslily doma s rodiči, jsme vystavili na chodbě č. 1., této soutěže pod názvem „Jak jsem kuchtil ve školce“ se zúčastnilo 20 kreslířů. Oficiální odměňování dětských prací proběhlo na třídě „Medvídek“, kde byly dětem předány ceny s diplomkem.
Při této příležitosti jsme si zazpívali a zatancovali, děti jsou motivovány se účastnit v dalších soutěžích podobného typu.
Děkujeme rodičům za aktivní přístup v dění naší školky.

„Bezpečnost na silnici“
Tentokrát besedovali naši předškoláci s městskou policii, která navštívila naši MŠ za účelem prevence bezpečnosti v silničním provozu. Program byl navázán na předchozí besedu „Honzíková cesta“.

„Jak se dělá Tablo“
Paní učitelka Pavla Kurková vytvořila našim odcházejícím předškoláčkům tablo, letos v podobě hradu. Tablo je umístěno na Hlavní třídě v hračkářství Wiky, blízko Alšova náměstí a bude zdobit výlohu obchodu přibližně do 30. června. Děkujeme taktéž panu Hoferovi, tatínkovi Matýska Hofera ze třídy „Žabka“, za odvoz tabla. Přijďte se podívat, jak to našim budoucím prvňáčkům sluší.

JAK JSME SE MĚLI V DUBNU 2016

„Ježkovník“
V pondělí dne 4.4. se naši předškoláci shromáždili na školní zahradě, aby pod vedením pana Otakara Zavalského viděli, jak se bude instalovat do přírody příbytek pro ježka – krásný dřevěný ježkovník. Navíc se předškoláci dozvěděli hodně zajímavosti o životě ježků, ale i ptáčků, protože pan Zavalský, jako správný ochránce přírody, vyčistil i ptačí budky, které nám visí na stromech naší zahrady.

„O malé čarodějnici“
Pěkné divadlo nám do MŠ přijela zahrát divadelní společnost „Bonbón“.

„Zpívánky s obrázky Josefa Lady“
Tentokrát do školky přijel pan Kamil Čapčuch, aby dětem zazpíval a zahrál na kytaru.

„Den Země“
Dne 22.4.2016 proběhl v dopoledních hodinách na naší mateřské škole Den Země.
S dětmi jsme si už celý týden o naší planetě Zemi povídali a zakončili jsme to větší akcí na školní zahradě, kde měly děti připravených pět stanovišť.
Na prvním stanovišti jsme si povídali o Slunci. Jako úkol jsme plnili kreslení sluníček křídou na chodník a zahráli si hru Na raketu.
Na druhém stanovišti jsme si povídali o vodě. Děti plnily úkol, kde přenášely vodu v mističkách a hrníčkách a také mohly ochutnávkou srovnat slanou a sladkou vodu.
Na třetím stanovišti jsme si povídali o přírodě. Třídili odpadky a povídali si o zvířatech žijících v lese.
Na čtvrtém stanovišti jsme se věnovali pevnině. Vážili jsme kamínky, písek. Podle hmatu jsme poznávali piliny, kamínky, písek a hlínu. Děti si mohly v pískovišti postavit hrad.
Na posledním pátém stanovišti jsme si pověděli, proč je vzduch důležitý. Velkou plachtou jsme rychlým zvedáním a pokládáním vytvářeli bublinu a zkusili jsme vyhazovat nafukovací balon.
Všechny stanoviště měly svůj kouzelný oříšek, který jsme po splnění úkolů otevřeli a hádali hádanku.
Jako odměnu dostaly děti na každou třídu lampion, který si dle vlastní fantazie vymalovaly jako NAŠI ZEMĚKOULI.

„Podívej motýlku“- tř. „Žabka“
Pohádku O Sněhurce a devíti trpaslících všechny děti zahrály maminkám, k přiležitosti blížícímu se Dni matek.
POHÁDKA byly odměněna obrovským potleskem.
V druhé části žabkovské besídky “ Podívej, motýlku….!“ jsme předvedli lidové tance, písně, pohybová ztvárnění jara,
v motýlích křídlech jsme předvedli všem barevnou schow.
Maminky a ostatní diváci si mohli odpočinout u kávy, fondue banán – čokoláda,
z keramického srdíčka a přáníčka s velkou pusou na tvář od svých ratolestí, se naše mamky rozzářily….
MAMI, MÁM TĚ HROZNĚ RÁD , JSI MŮJ NEJ, NEJ KAMARÁD..!

„K hasičům“ – Výletníček
Navštívili jsme hasičskou stanici v Ostravě – Martinově, kde nás tým profesionálních hasičů seznámil s náplní práce. Děti si měly možnost prohlídnout hasičská auta, výzbroj a výstroj hasičů. Také nám ukázali, kde hasiči trénují, připravují si jídlo, a kde odpočívají. Výletníček se dětem moc líbil. Děkujeme profesionálním hasičům za pěkné a poučné dopoledne.

JAK JSME SE MĚLI V BŘEZNU 2016

„Hrnečku, vař“ – tř. „Žabka“
V měsíci březnu obdržela třída Žabka za svůj pokus Hrnečku, vař do IQlandia Liberec Pokusníček 277 objevů.
Poděkování jsme obdrželi od pana lektora planetária a pořadatelů soutěže. Jsme nadšení,
Pokusníček nás bude motivovat dále k experimentování, které nám přináší mnoho nového
z vědění a pobavení.

„Pohádka kouzel“
Tentokrát se ve školce objevil kouzelník „Flaxony“, který dětem předvedl svá kouzla. Děti měly možnost si některá kouzla vyzkoušet a velmi je to bavilo.

„Jarní tvoření“ – tř. Sluníčko
Proběhla další úspěšná akce s rodiči s malou ukázkou výchovné práce. Děti si v kroužku zopakovaly básničky a písničky s jarní tématikou. Poté rodičům předvedly pěkné jarní tanečky a také poznávaly jarní kytičky. A na závěr si vyrobily se svými rodiči velikonoční kraslice, kuřecí hnízdečka a ušily si velikonoční slepičku. Akce byla velmi zdařilá a všichni se už těšíme na další setkání.

„Jaro u vody“
Předškoláci se opět vydali do Stanice přírodovědců, kde byl pro ně připraven zajímavý ekologický program. Měli také možnost si prohlédnout zvířátka, rybičky a ptáčky.

„Zápis a den otevřených dveří“
Dne 16. března proběhl zápis do MŠ spojený se dnem otevřených dveří. Noví rodiče se svými dětmi mohli nahlédnout do tříd, ochutnat dobroty s naší školní kuchyně, pro děti byly přichystány malé dárečky, které si na památku odnesly domů.

„Velikonoční zajíček“ – tř. „Jablíčko“
Třída „Jablíčko“ se 22. března proměnila v jarní pohodu. Děti rodiče vítaly jarními a velikonočními básničkami, písněmi, tanečky a potom se už jen jarně tvořilo. Kraslice posypané mákem, kraslice jako kuřátko či ozdobené ubrouskovou technikou se všem moc vydařily. A komu ještě zbyly síly, vytvořil zápich ve tvaru zajíčka. Všichni si odnesli moc hezké výrobky, také osení, které si děti již dříve sadily, nechyběl ani veliký čokoládový zajíček z daru SPŠ. Děkujeme paní učitelce Simoně ze Žabek za kouzelný doprovod na klavír, paní učitelce Martině se Sebíkem za návštěvu a vám všem za jarní náladu a radost z tvoření.

„O Sněhurce a trpaslících“- tř. „Žabka“
V prostorách Domu bývalého hornického učiliště Poruba jsme se uvedli v programu pro seniory, při příležitosti blížících se Velikonoc, pohádkou „O Sněhurce a trpaslících“.
Bez zkoušky v novém prostředí děti zvládly své role bravurně. Vyzkoušely si vystupovat před širší veřejností, herecký výkon zvládly na jedničku!
Chvála obce, pořadatelů, divácké veřejnosti a rodičů byla pro nás dostačujícím oceněním.
Naše poděkování patří iniciativě rodičů, kteří se postarali o detaily a doplňky k pohádkovým kostýmkům, pí uč. Simoně za zpracování pohádkového scénáře, malbu kulis, hudební výpravu, pí uč. Jarmile za mobilní záležitosti, pořízené kostýmky.
Těšíme se na shledanou v dubnu – jak jinak než u pohádky pro rodiče a přátele tř. Žabka.

„Za lesními zvířátky“ – Výletníček
V měsíci březnu zavedl děti „Výletníček“ do blízkého lesíka zvaného Údolíčko. Tady na děti čekalo „Čtvero zastavení u lesních zvířátek“, která vždy děti vyzvala k plnění zábavného úkolu. Nejvíce děti zaujalo přenášení oříšku – úkol „Okatých veverek“, a také zdobení jarního kabátku ježečka přírodninami. Vyzdobené ježečky pak paní učitelka Mroviecová vystavila na chodbě třídy Žabka. Dětem se úkoly podařilo splnit, Výletníček je bavil.

JAK JSME SE MĚLI V ÚNORU 2016

„Za pohádkou do kina“ – Výletníček

Dne 2. února jsme všichni opět navštívili naše oblíbené kino v Polance nad Odrou, kam se tak rádi vracíme. Společně jsme mohli zhlédnout pásmo pohádek z dob dětství našich rodičů, a také pásmo pohádek moderních, které vznikly v dobách nedávných. Děti byly z promítání moc nadšené a odnesly si pěkné zážitky i ponaučení z pohádkových příběhů.

„Pohádky v MŠ“
Dne 9. února přijela do naší školičky divadelní společnost „Šikulka“, která dětem zahrála pásmo krátkých pohádek.

„Karnevalový týden v MŠ“
V Karnevalovém týdnu byly pro děti na třídách připraveny nejrůznější hry, soutěže, tanečky… V Jablíčku se chystalo karnevalové pohoštění – veselá karnevalová lízátka- sušenky, které nám paní kuchařky upekli a děti polevou a lentilkami ozdobily. V Žabkách zvládli promenádu, legrační scénky, soutěže Ham, ham. O vtipné scénky v maskách – „Pistolnice“ a tanec „Dámy a šašouly“ se postaraly paní učitelky.
Děkujeme všem rodičům za krásné, nápadité kostýmy a masky, které svým dětem připravili.

„Plavání“
Dne 11.2. skončila výuka plavání v Relax centru Fryčovice. Rodiče měli možnost přijet se
na své ratolesti podívat a povzbudit je v připraveném závodění.

„Usměvavé lyžování“
V týdnu od 15.2. – 19.2. proběhla výuka lyžování ve Ski areálu Palkovice. Všem lyžařům blahopřejeme ke zdárnému ukončení lyžařského kurzu, chválíme všechny za každodenní pokroky. V závěru kurzu se soutěžilo a naši čtyři lyžaři se umístili na medailových příčkách.:)

„O zoubku Popletovi“
Dne 29.2. se v naší školce uskutečnila velmi zajímavá a poučná přednáška paní MDDr. Homolové o tom, jak mají děti pečovat o své zoubky.

„A všichni dohromady uděláme moc…“- tř. „Žabka“
Své dovednosti si třída Žabka ověřila, dokázala při tématu Profese. Zedníci stavěli porubskou zeď, kuchaři vařili, holiči soutěžili v česací olympiádě, mechanici spravili v dílnách autíčka, bednáři, truhláři zatloukali hřebíčky, mechanici a elektrikáři sestavovali elektrické obvody Voltík, architekti zařizovali bydlení panenkám, malíři malovali barvami všech druhů, zahradníci zasadili koření… Tématická vycházka nás zavedla k myčce aut, pozorovali jsme práci řidiče bagru, prodavačky, v praktických dovednostech Malí keramici jsme si vytvořili a vyzdobili vlastní přívěsek.
Dětské pracovní pomůcky a hračky k profesím jsme plně využili. Díky rodičům za aktivní pomoc.

JAK JSME SE MĚLI V LEDNU 2016

„Leden v Jablíčkách“

Jablíčkách v lednu jsme si užili spoustu práce a zábavy. Na Tři krále byl u nás k vidění Betlém i s Ježíškem, kterému jsme, převlečeni za krále a pastýře, přinesli dary. Přivítali jsme vzácnou návštěvu, paní učitelku Martinku se  Sebastiankem. A už tu byli sněhuláci s čepičkami s ponožek, pozorovali jsme mrznutí vody v pet láhvích, a rozpouštění „iglú“ z kostek cukru, odměnou za práci nám bylo vyrobené sněžítko ze skleničky. Kluci se zapotili při výrobě krmítka, řezali, zatloukali hřebíky, holky nám na ozdobu namalovaly ptáčky. Taky se v herně sportovalo, závodilo na lyžích, kreslili se lyžaři, sáňky zdobící nám „zasněžený“ kopec, který kluci postavili.

„Tři králové“ – tř. „Sluníčko“

Také děti ve „Sluníčkách“ si užily spoustu zábavy na Tři krále. Vyrobily si pěkné koruny, z kterých měly velikou radost.

„Čajový piknik“- tř. „Žabka“

Dne 6. a 7. 1. 2016 se třída Žabka věnovala  přípravě čaje se zajímavým motivačním povídáním. Na čajovém pikniku nechyběly zajímavé typy hrníčků a lžiček, sladidla, ochucovadla – citron, marmeládky, zavařeniny, med.
Dozvěděli jsme se z obrázků zajímavosti o pěstování čaje v  podnebných pásmech, průběhu sklizně a zpracování, dovozu, čajových  ceremoniálech v různých  částech světa…
Poznávali jsme typy čajů, nádobí a pomůcky k  vaření, nalévání k  jeho užívání.
Děti si samy, za dohledu paní učitelek připravily a ochutily čaj ve svém hrníčku.  Ochutnávalo se, experimentovalo, malé hostesky nabízely pravé čajové sušenky, pečivo z listového těsta.
Máme povědomí o vitamínech a jejich vlivu na lidský organismus.
V centru Domácnost se vařil a prodával čaj, v postavené čajovně  jsme si zopakovali etiketu stolování, dekorativně zdobené ubrousky s papírovými hrníčky nám zdobí nástěnky.
Díky rodičům za vzornou přípravu a vybavení dětí na náš „Čaj o desáté“.

„U ptačího krmítka“

O přezimování ptáčků v našem mírném podnebí se dozvěděli předškoláci ve Středisku přírodovědců, s povídáním a obrázky, tvořením ptačího krmítka ze šišky a prací s omalovánkou.
Tradiční prohlídka exotického ptactva, akvárií a hlodavců nás opět potěšila – z této malé porubské ZOO si vždy odnášíme pěkné zážitky.

 „Pomáháme přírodě v zimě“ – tř. „Žabka“

Třítýdenní projekt „Pomáháme přírodě v zimě“ děti seznámil s nesnadným přezimováním ptáků a zvířat v tomto období.
V 1.části tématu „PTÁČCI ZPĚVÁČCI“ jsme vyrobili v centru aktivit Dílny krmítko pro ptáky, dozvěděli jsme se o jejich způsobu přezimování v našich podmínkách, navštívili jsme Středisko přírodovědců (U ptačího krmítka), kde jsme navázali obsahem programu na náš projekt, vyrobili si sovičky ze šišek.
Druhá část „VODA A HLÍNA V ZIMĚ“ –  děti se seznámily s novými pojmy a mají povědomí – z knih, obrázků, čtení a vyprávění o přežívání fauny v zimě. Společná výtvarná práce „Zimní spáči“ nás velmi bavila. Třetí část „Pomoci přírodě“ v zimě nás dovedla na zahradu MŠ,kde jsme, před našimi okny herny, vybrali stromeček pro umístění ptačí budky, k snadnějšímu pozorování ptáčků.
Zkontrolovali jsme ježkovník – Pan ježek se k nám letos nenastěhoval L . Strávili jsme prima čas s přírodou.

„Výletníček“

V týdnu 18.-22.1.jsme si všichni užívali Výletníčku na třídě Žabka, kde pro nás zahrála paní učitelka Simona tři legrační maňáskové pohádky. Myška Květa a prasátko Leoš, ve scénce „Práce a lenošení“,“Popletený dárek“  a „Kdo je kdo?“ motivovali děti ke kamarádství a dodržování pravidel slušného chování. Ochutnali jsme Myší sušenku a bublinková diskotéka se nám moc líbila.

 „Doktorská pohádka“

Divadelní společnost „Smíšek“ přijela našim dětem zahrát pěknou pohádku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.