Rok 2017 J.Soupala

 ZPĚT

JAK JSME SE MĚLI V PROSINCI

 

Vystoupení na vánočním jarmarku ZŠ Šoupala 

Naši milí zpěváčci byli poprvé pozváni se svým vánočním programem, aby vystoupili na nádvoří ZŠ Šoupala, kde se konal vánoční jarmark. Při této příležitosti děti předvedly zpěvné pásmo a hru na zvonkohru pro radost všem přítomným. Odměnou jim byla šťastná rolnička a možnost shlédnout program dětí ZŠ Šoupala při Mikulášské veselici. Kamarádům školákům se vystoupení moc povedlo a sklidili bouřlivé ovace.

Čertoviny u Klubíček

  1. prosince 2017 přišly děti – Klubíčka do školky převlečeny za hrůzostrašné čerty i milé andílky. Hravě se vžily do svých rolí, abychom si všichni společně mohli užít báječné dopoledne plné her a legračního dovádění. Nakonec jsme se sešli i s ostatními kamarády ze školky na prima Čertí diskotéku, soutěže i zajímavé hraní. Děti byly zábavou nadšené a odnesly si hezké zážitky.

Peklo v Žabkách

  1. prosince 2017 jsme měli i ve třídě Žabka peklo – tedy peklo s čerty, to se ví! Tancovali jsme kolem čertího molitanového krbu, soutěžili s pekelnými balóny, rejdili a hudrovali a ke správnému čertímu šklebu jsme užili luciferské zelí. K čertí hostině patřila černá lízátka, tyčinky s uhlím a sladkosti! Děti si užily prima zábavu. Tak zase příště!!!

Čertí den ve Sluníčkách 

Jedno prosincové dopoledne proběhl ve Sluníčkách „Čertí den“. Skoro všechny děti měly krásné i děsivé převleky čertů a čertic, našel se i jeden andílek, se kterými si užily spoustu legrace. Soutěže a hry jako házení čertích vajec do hnízda, nošení horkých čertích placek, hledání čertího miminka, čertí honička i ďábelská diskotéka přispěla k veselé náladě všech zúčastněných, a tak jsme si dopoledne báječně užili a těšíme se na další prima akce.

Mikulášská nadílka

  1. prosince 2017 nás opět navštívilo divadélko Smíšek, tentokrát s pohádkou „Čarovné Vánoce“. Děti sledovaly příběh zvířátek, které chtěly slavit Vánoce a nevěděly, jak na to. Pomáhala jim kouzelná babička Čarymíra a čaroděj Čáryfňuk, který pokazil, co se dalo. Nakonec vše dobře dopadlo, tak jak to v pohádkách bývá, a také zvířátka si prožila krásné a veselé Vánoce ve svém domově u stromečku a na vánoční večeři se dobře najedla. Poté nás navštívil Mikuláš s čertem a za hezké písničky a básničky přinesli všem dětem dobroty. Všichni jsme prožili krásné dopoledne, na které hned tak nezapomeneme.

Adventní vystoupení v Porubě

  1. prosince 2017 v 16.50 hodin prezentovaly děti naší MŠ  na Alšově náměstí v Porubě naši školku s adventním programem v duchu staročeských Vánoc. České koledy, taneček Metelice, troubení trubačů, vánoční říkadla, vše za doprovodu rytmických nástrojů, kláves a harmoniky umocnilo venkovní veselou, příjemnou atmosféru nám všem. Všichni účinkující sklidili obrovský úspěch. Za přípravu a organizaci díky pí. učitelkám Simoně a Pavle.

Veselé Vánoce!

Vánoční nadílka

  1. prosince 2017 dopoledne proběhla vánoční nadílka dárků od Ježíška. Každá třída si komorně zkusila některé z vánočních zvyků – krájení jablíčka, pouštění lodiček ze skořápek ořechů, prskání s prskavkami, hod střevícem… Děti si také ochutnaly cukroví od maminek a babiček, zazpívaly koledy, a pak už jen čekaly na zvoneček, aby se mohly radovat z dárků od Ježíška. Ani letos na nás Ježíšek nezapomněl, a tak nadšení a radost dětí z nových hraček byla veliká.

Vánoční dílnička v centru Ostravy

 15. prosince 2017 se děti třídy Sluníčko, spolu s pí. učitelkami Lenkou a Pavlou, vypravily do centra Ostravy, na Jirásovo náměstí, aby nasály vánoční atmosféru, vytvořily si papírový a keramický výrobek, nakrmily oslíka a ovečku, povozily se na dřevěném kolotoči, prošly se zvoničkou štěstí, dostaly razítko Ježíškovy pošty… Všichni jsme si výlet báječně užili a máme krásné vzpomínky na adventní Ostravu!

 

Prosinec u Medvídků

Prosinec je jistě jeden z nejkrásnějších měsíců v roce, těšíme se přece na Vánoce. Také naše třída se na Vánoce těšila a chystala, a abychom si čekání zkrátili, uspořádali jsme si veselé Čertohrátky ještě dřív, než přišel Mikuláš s nadílkou. Celé dopoledne jsme řádili, tančili a strašili. Navštívili nás také čertíci ze třídy Klubíčko a společně jsme se vydali trošku rozveselit všechny ostatní třídy. Naše řádění jsme zakončili s čertíky ve třídě Žabka, kde nás čekala i pohádka. V dalším týdnu nás již čekala bohatá nadílka pod stromečkem, který jsme si nazdobili. Zpívali jsme pro Ježíška koledy, krájeli jablíčka i mlsali cukroví, za které všem moc děkujeme. Nezapomněli jsme ani na kapříky a jiné tradiční zvyky. Zkrátka jsme si celé období opravdu užili a byli jsme moc hodní, takže Ježíšek z nás měl letos určitě velikou radost.

Prosinec na Žabkách 

….. a v prosinci na potkání pro Vás trošku veršování. Malé Žabky pilné byly – tohle všechno připravily: Čertoviny klukoviny, malování perníčků, to už máme v malíčku! Ve vánočním posezení nad punč, sladkost prostě není. U stolečku s mámou, tátou, tvořili jsme hvězdu zlatou, pod stromečkem jsme pak našli kočárek a pannu s mašlí, sněhuláka s bambulí, také IT tabuli. Počítáme, kreslíme, nové věci vidíme! V knihovně jsme zpívat byli, čtenáře tím rozptýlili, a i když jsme ještě malí, pro radost jsme zazpívali na Alšově náměstí, koledy tam dodnes zní…

Pěkné Vánoce a dobrý rok 2018 vám přeje třída Žabka!

Vánoční ozdoba 

Během měsíce prosince byla vyhlášená soutěž o nejkrásnější, nejoriginálnější, nejvtipnější, prostě nej…vánoční ozdobu na stromeček. Děti průběžně přinášely doma vyrobené vánoční ozdoby, které jsme následně s číslem věšeli na připravený stromeček na dolní chodbě, u třídy Žabka. Až do 18. prosince 2017 jsme se mohli obdivovat a inspirovat dílky vytvořenými dětmi s pomocí rodičů, respektive rodičů s pomocí dětí. Hlasování o nejhezčí ozdobu proběhlo z řad rodičů, dětí i zaměstnanců školky. Slavnostní vyhodnocení soutěže a udělení cen vítězům se konalo na třídě Žabka. Malí umělci získali sloníky a srdíčka pro štěstí, pamětní listy a sladkosti. Děkujeme za váš čas, tvořivost i inspiraci a těšíme se na další soutěž.

Adventní vystoupení pro čtenáře 

Jedno krásné adventní dopoledne byli naši milí předškoláčci pozváni do místní knihovny, aby tam svým zpěvem, tancem i přednesem potěšili přítomné hosty – čtenáře. Děti sklidily velký úspěch za vystoupení a všichni jsme mohli prožít příjemné, společné, předvánoční chvíle.

Vánoční besídka ve třídě Jablíčko

Srdečné pozvání přijali 19. prosince 2017 naši milí rodiče, prarodiče, hosté na vánoční posezení do naší třídy Jablíčko. O vánoční atmosféru se postarali naši nejmenší hned úvodní besídkou plnou zpěvu a tanečků o čertech a Mikuláši, stali se zvířátky v pohádce „O nejhodnějším sněhulákovi“ skvěle zahraného Dominičkem, všichni své role zahráli s velkým úspěchem. Byli kouzelní ve vánočních čepičkách s rolničkou při závěrečných vánočních písničkách a básničkách. S přáníčkem a vlastnoručně vyzdobenými perníčky popřáli svým nejbližším krásné Vánoce a už se pokračovalo ve volné zábavě s tvořením sněhuláka – svíčky, s hraním s novými hračkami zpod vánočního stromečku, s mlsáním voňavého cukroví, za které maminkám, babičkám moc děkujeme. Velké poděkování patří vám všem za vytvoření kouzelné vánoční pohody, za hřejivá poděkování a přání.

Vaše děti a paní učitelky Jana a Jana.

JAK JSME SE MĚLI V LISTOPADU

Návštěva knihovny

V rámci listopadového Výletníčku všechny třídy postupně navštívily místní knihovnu. Paní knihovnice nejprve dětem zahrály podzimní pohádku „O poslední vlaštovce“, kde se děti seznámily s mnohými zvířátky, chystajícími se k zimnímu spánku. Poté si děti směly prohlédnout všechny prostory knihovny, a také si půjčit a prolistovat mnohé knížky, které je zajímaly. Návštěva knihovny byla pro nás všechny zajímavá, poučná, inspirující a zábavná. Těšíme se na další…

Pohádka O zlaté rybě

Dne 2. listopadu 2017 k nám do školky přijelo divadélko Bonbón s pohádkou „O zlaté rybě“. Děti mohly sledovat známý příběh o jednom dobrém chudém rybáři i jeho chamtivé ženě a nakonec měly možnost se poučit o pravdivém rčení, že: „Kdo chce stále víc a víc, nakonec nemá nic…“ Herci pohádku obohatili krásnými velkými loutkami a všechny děti si z představení odnesly nezapomenutelné umělecké zážitky.

Podzimní dílnička s vystoupením

  1. listopadu 2017 proběhla ve třídě Klubíčko podzimní dílnička s vystoupením, kde děti předvedly různé básničky, písničky, tanečky s využitím dětských rytmických nástrojů, které se doposud naučily. Následně společně s rodiči děti zapojily svou fantazii, vyrobily si podzimní lampiónky, a také různé obrázky z podzimních listů. Všechny výrobky se moc povedly a hezky nám ozdobily naši třídu Klubíčko.

Broučkiáda

Letos jsme se společně s dětmi a rodiči tříd Medvídků a Sluníček rozhodli uspat broučky. Stalo se tak jeden báječný podvečer 9. listopadu 2017. Počkali jsme si na setmění, aby naše světýlka pěkně zářila. Na školní zahradě se nás sešlo opravdu hodně – děti, rodiče, sourozenci i kamarádi. Nejprve děti obou tříd předvedly rodičům a kamarádům krátký program básniček, říkadel s pohybem a malý taneček „Brouček a beruška“. Poté jsme se všichni s rozsvícenými lampiónky vydali do lesoparku vyprovodit broučky na jejich dlouhou cestu do zimních lovišť. Děti broučkům opravdu dobře a poctivě svítily, nevynechaly žádný keřík ani stromovou skulinku. Závěrečnou píseň „Broučkové poletíme“ jsme si všichni zazpívali po dobrodružném putování na konci cesty. Všechny zúčastněné děti dostaly malou odměnu v podobě berušky a největší odměnou pro nás dospělé byly šťastné a rozzářené tvářičky našich broučků a berušek.

 

„Broučkové, broučkové poletíme,

barevné lampičky rozsvítíme,

no, a když ve zdraví přežijem mráz,

Za rok se sejdeme s lampičkou zas.

 

Dneska vám svítíme naposledy,

teď bude dlouho jen mráz a ledy…

Smutno nám není, vždyť si zpíváme,

společně jaro zas přivítáme.“

 

Wolfík v MŠ 

Jedno báječné listopadové dopoledne nás ve školce navštívil pan Martin Kubát, pedagog konzervatoře a profesionální varhaník, aby nám představil největšího hudebního génia Wolfganga Amádea Mozarta. Hravou formou děti uvedl do světa vážné hudby, a také jim představil úryvky z nejznámějších skladeb Mozartovy tvorby, Turecký pochod, Ukolébavku, Menuet a Malou noční hudbu. Děti měly možnost se v pohádkových příbězích seznámit s jeho tatínkem Leopoldem, sestřičkou Nanynkou a skřítkem Papagenem. Nakonec se naučily o Wolfíkovi jednoduchou písničku a rozšířily si tak základní vědomosti o tomto hudebním velikánovi.

 

Seniorům – čtenářům pro radost 

  1. listopadu 2017 předvedly děti a paní učitelky třídy Žabka veselé pásmo písniček, básniček a tanečků nazvané „Podzimní kabátek“. Příjemně strávený čas v nedaleké knihovně byl oboustranný. Děti vnesly mezi čtenáře – seniory veselou náladu, a na památku také dárek v podobě záložky do knihy. Ve čtenářském koutku pro nejmenší jsme si poté prohlíželi leporela, pili ovocný čaj a nabídli si sušenky. Dopoledne se vydařilo!!!

 

Ježkův rok 

Naši malí předškoláčci již podruhé v tomto školním roce navštívili Stanici mladých přírodovědců v Ostravě – Porubě, aby se dozvěděli něco nového ze života zvířátek. Tentokrát si paní lektorky pro děti připravily povídání o ježečkovi. Děti měly možnost seznámit se s jeho způsobem života i stravováním, s jeho zvyklostmi i s tím, jak se o sebe ježeček musí postarat přes zimu, a také jak je nutné ježkům pomáhat, aby zůstali v naší přírodě nadále hojně zachováni. Děti byly nadšené ze setkání s živým ježečkem a těší se na další poznávání zvířátek a přírody.

Loučení s podzimem 

Podzim, ten si užíváme,

co umíme – vám předáme…

Třída Žabka 

  1. listopadu 2017 se děti třídy Žabka, coby ježečci, jablíčka a hrušky, prezentovaly besídkou pro své blízké, kde předvedly hudebně rytmický program s přednesem na téma „podzimní pranostiky“. Tvořivou fantazii jsme uplatnili ve vytváření slunečnicových mandal, lucerniček a šiškomyšek. Na přípravě občerstvení – jablečném štrůdlu a jednohubek – se podílely hlavně děti. Děkujeme za dobrou spolupráci, hojnou účast a těšíme se na další posezeníčko!

O skřítkovi Naschválníčkovi

Jedno středeční listopadové dopoledne nás ve školce navštívilo divadélko Ententýky s pohádkou O skřítkovi Naschválníčkovi. Prostřednictvím vtipného příběhu měly děti možnost rozpoznávat slušné a špatné chování nejen veverky Terky a myšky Klárky v hrané pohádce, ale i dětí v životě. Děti byly vtaženy do děje příběhu a na závěr i přiměřeně poučeny o výhodách slušného chování. Těšíme se na další divadelní zážitky!

Podzim v Jablíčku

…na přivítanou děti dostaly papírové motýly a už jsme byli ve víru podzimního tvoření, úkolů a her. Draci z kaštanů, malované slunečnice, krájení a míchání ovocného salátu, dlabání dýně, převléknout se za čarodějnice či kostlivce, oslavit narozeniny a hlavně si užít spoustu legrace. Navštívit místní knihovnu s pohádkou a prohlížením knih, bezva hry venku na prolézačce nebo jen tak skotačit v parku, či na zahradě nahrabat pořádnou hromadu listí. Když ne venku, tak se pořádně protáhnout při cvičení na nářadí ve třídě či herně nebo si jen tak stavět hrad z kostek. Podzim je za námi a těšíme se, co přinese zima.

Klubíčka od září do listopadu

Od začátku školního roku se děti postupně skamarádily a nejraději si spolu hráli v menších skupinkách v herně s molitanovými kostkami, ze kterých dovedly vytvořit krásné „hrady a bunkry“. Taky naši předškoláci velmi často vyhledávali konstruktivní hry, různé stavebnice, z nichž dovedli postavit úžasné stavby – letadla, lodě, auta, domy, garáže… Po hrách je čekalo i pár úkolů, které si taky oblíbily starší děti, různé pracovní a grafomotorické listy…. Občas jsme využívali interaktivní tabuli, kde děti plnily zajímavě zpracované zábavné úkoly. Vrcholem „Ovocného dne“ se stala příprava ovocného salátu a to tak, že si děti samy připravily ovoce na salát, které si přinesly z domu – samy se snažily ovoce omýt, nakrájet, oloupat…. Nakonec jsme si zahráli hru na rozvíjení chuťových buněk „Poznáš, co jíš?“. Všechny děti byly úspěšné a na ovocném salátu si pochutnaly.

Podzim u Medvídků

Začátek školního roku jsme věnovali hlavně seznamování s novými kamarády a prostředím. Hodně jsme si hráli s hračkami ve třídě i v herně a zpívali si, aby si i nové děti brzy zvykly a nebyly smutné. S přicházejícím podzimem nás bavilo pozorovat měnící se přírodu, chodit na různé vycházky, ale i hrát si na zahradě, sbírat přírodniny a využívat je při výtvarných činnostech a hrách, vyrábět krásné Podzimníčky a Stromového krále, s nímž jsme oslavili Den stromů. Podzimní čas jsme zakončili tématem „Zdravý týden“, kterým nás provedla dvojčátka Johanka a Jirka a draci Zdraví a Nemoc, postavy z naší pohádky. Nesměla chybět ani zdravá hostina ze samých dobrot. Společně jsme si připravili ovocné lahůdky, abychom měli dost vitamínů a přečkali celou zimu.

Sluníčkový podzim 

I naše milá „Sluníčka“ zahájila nový školní rok hlavně seznamováním se s novými hračkami, hrami, prostředím a navazováním nových kamarádských vztahů. Formou her, zkoumání a objevování jsme poznávali svět kolem sebe. Chodili jsme hojně na vycházky za dobrodružstvím, pozorovat přírodu, proměnlivost počasí, zvířátka a ptáky, stavěli jsme pro ně různé domečky a úkryty z přírodních materiálů, zkusili si i práci na zahradě s hráběmi a lopatami. V „Ovocném týdnu“ jsme připravovali ovocné jednohubky, zkoumali chuť ovoce a zeleniny, vyráběli ježečka z brambory, otiskovali ovoce a vyráběli tak „zavařeniny“, poznávali barvičky a tvary, hráli si s listy a tvořili z přírodnin. Zažili jsme zkrátka spoustu her a legrace ať už venku v přírodě anebo ve třídě a v herně s kamarády a hračkami. Nyní jsme se s podzimem rozloučili a doufáme, že již brzy napadne sníh a přijde krásná bílá paní Zima…

 

Podzim ve třídě Žabka 

Kromě již zmíněných aktivit se děti třídy Žabka také staraly o výukový záhonek, který byl celý podzim vyzdobený oranžovými květy měsíčku. Děti sklidily pažitku a lístky máty, aby si z nich mohly uvařit dobrý čaj. Na sběr žaludů jsme do parku vyrazili vybaveni kárky, kyblíčky a papírovými taškami, abychom sklidili co největší „úrodu“ a postarali se zvířátkům o krmení přes dlouhou zimu. Akcí nazvanou „Moštování“ proběhl také u nás ovocný týden. Děti si z domu přinesly jablíčka, společně jsme je umyli, oloupali a nakrájeli a dali do odšťavňovače. Sledovali jsme práci tohoto strojku a výsledkem jsme byli nadšeni. Voňavý, sladký a lahodný mošt chutnal všem. V průběhu podzimu jsme také sledovali počasí, hráli si v přírodě, skládali a stavěli z netradičních přírodních materiálů, obdivovali rozmanitost a krásu podzimní přírody ve všech jejich souvislostech. Děkujeme všem rodičům za velký podíl na všech těchto aktivitách a za naši dobrou spolupráci.

Betlém opět na hradě 

Letos, stejně jako vloni, je na Slezskoostravském hradě vystaven betlém z březových špalíků, který vyrobily děti a paní učitelky třídy Žabka. Tento betlémek je ukázkou toho, že i malé děti, spolu se svými učitelkami, se mohou podílet na vytváření milého díla, které může návštěvníky výstavy potěšit a zároveň přispět k předvánoční náladě. 17. ročník tradiční výstavy betlémů začíná 2. prosince 2017 a končí 5. ledna 2018. Přijďte se podívat na vystavené betlémy lidové tvorby a naladit se na vánoční atmosféru.

JAK JSME SE MĚLI V ŘÍJNU

 

Hledání vodníčka

Ve středu, 4. října 2017, se třídy Medvídek a Klubíčko vypravily na první Výletníček v tomto školním roce s názvem „Za vodníkovou pentlí“. Vydali jsme se k nedalekému rybníku do Pustkovce, pátrat po místním vodníčkovi. Při hledání pana vodníka jsme nakrmili kačenky, kterých byl plný rybník. Vodníka jsme opravdu našli – seděl ukrytý v koruně stromu. Děti i paní učitelky si výpravu užily a všichni se již těšíme na další společné zážitky.

Bez práce by nebyla dýňová polévka

Dopoledne, 13. října 2017, malí kuchaříci třídy Žabka dlabali a krájeli dýně Hokaido na polévku. Práce jim šla pěkně od ruky, poučili se o vitamínech, hygieně, užili si spoustu legrace! Mají povědomí o zdravém životním stylu. Čekání na uvařenou dýňovou dobrotu jsme si všichni zpestřili pohybem a zpěvem veselých písniček o podzimu. Polévka se povedla, odměna byla výborná, plná bříška svědčila o tom, že dětem chutnalo. Děkujeme za pomoc pí kuchařkám, které polévku nám vařily a oceňujeme přístup rodičů za vzornou přípravu a vybavení děti na tuto akci.

Sportování, to nás baví

V pondělí, 16. října 2017, bylo krásné počasí, a proto se na zahradě naší mateřské školy mohl konat plánovaný sportovní den. Všichni jsme se společně přivítali a rozcvičili, a pak se děti všech tříd rozešly plnit připravené úkoly na určená stanoviště, vtipně nazvaná např. U fotbalisty, U basketbalisty, U běžce… Na zadaných stanovištích si děti mohly procvičit a zdokonalit své dovednosti v běhu, skoku, manipulaci s míčem i jízdě na koloběžce, či odrážedle. Na závěr jsme se opět všichni sešli v kruhu a naše výkony jsme společně zhodnotili. Naši malí sportovci se dočkali i malé odměny.

Podzimní krása

Poprvé v tomto školním roce byli naši předškoláci pozváni do Stanice mladých přírodovědců, aby se dozvěděli mnoho zajímavého o proměnách podzimní přírody, o chování lesních zvířat, o způsobu jejich života i stravování… Děti měly možnost si prohlédnout prostory Stanice mladých přírodovědců, seznámit se s jejími stálými zvířecími obyvateli, a rovněž si některá zvířátka mohly pohladit a nakrmit. Na závěr návštěvy si děti vypracovaly připravený pracovní list ke zmíněnému tématu. Dětem se program moc líbil a společně se těší na další zážitky se zvířátky.

Bubu rej

24. října 2017 v ranních hodinách, ve třídě Žabiček, nastal strašidelný Bubu rej. Děti se předvedly v maskách a kostýmcích na téma „podzimní bubáčci“. Za prima hudby jsme si zarejdili při strašidelných tancích, předváděli jsme různé taneční kreace, čarovali jsme s Mumií Hrozivou z čarodějnického Lexikonu kouzel… Malá strašidla rozdělena do kategorií předvedla své hudrování a běs a malé čarodějnice lítaly na košťatech. Bububu!!! O přestávce jsme ochutnali barevné hranolky, ježibaba nám nabídla čarodějnou „meducínu“. V promenádě masek jsme navštívili kamarády z ostatních tříd, vybarvili jsme si pamětní listy s různými typy předkreslených strašidel. Měli jsme se primově. Děkujeme rodičům za perfektně vybavené děti, coby strašidla a těšíme se na další akci.

Logopedický kroužek 

Začal nový školní rok a s ním i činnost logopedického kroužku, který vede p. učitelka Jarmila Mroviecová ze třídy Žabka. Pro děti, které kroužek navštěvují, paní učitelka připravuje preventivní logopedická cvičení s procvičením hlásek, komunikace, včetně grafomotorických cvičení. Paní učitelka rovněž využívá řadu různých pomůcek, kterými tuto práci oživuje.

Vítání podzimu – třída Jablíčko

V říjnu přijali naši rodiče pozvání na ukázkovou hodinu „Vítání podzimu“. Rodiče jsme vtáhli do běžného dne v MŠ, nejprve do komunikativního kruhu, kde se s dětmi každý den vítáme, přidali jsme jazykovou chvilku, třídění ovoce a zeleniny podle obrázků, a také o básničky a písničky o podzimu nebyla nouze. V tělovýchovné chvilce se děti proměnily v ježky a zatančily taneček „Měla babka“. V centrech aktivit už si mohly děti spolu s rodiči vybrat tvoření ježka z hrušky, navlékání ovocných korálků, skládání vývojových puzzlí, lepení hříbků z PET vršků nebo vyšívání ovoce či zeleniny. Děti byly za krásnou ukázku a práci odměněny beruškou. Všem děkujeme za pěknou pracovní atmosféru, kdy se nechtělo ani domů a těšíme se na příště.

JAK JSME SE MĚLI V ZÁŘÍ

Tanečky Carmen

V pátek, 8. září dopoledne, naši školku navštívil profesionální tanečník, pan Lukáš Čep, lektor tanečků Carmen, který starším dětem předvedl náplň kroužku a zaskotačil si s nimi při hudbě. Děti se příjemně pobavily, zájem o kroužek byl veliký a s přihlášenými dětmi se pan Čep bude scházet od října vždy v úterý od 14,15 do 15,00 hodin.

Divadélko Smíšek

Jedno krásné záříjové dopoledne do naší školky opět zavítalo oblíbené divadélko Smíšek, tentokrát s pohádkou „O kocouru Čičínovi“. Děti se seznámily nejen s tímto vykutáleným kocourem, ale také s jeho hodnou babičkou a se všemi lumpárnami, které své babičce vyváděl a z představení si odnesly hodně veselých a poučných zážitků.

Schůzka s rodiči

  1. září proběhla úvodní schůzka s rodiči, na které paní statutární zástupkyně mimo jiné seznámila rodiče s režimem naší školky, se Školním vzdělávacím programem, s plánovanými akcemi, kroužky a kurzy, představila předsedkyni Spolku příznivců školy. Rodiče si společně odhlasovali roční příspěvek na akce v hodnotě 600,- Kč (za dvě děti

1 000,- Kč). Prosíme o zaplacení p. učitelkám na jednotlivých třídách do 15. října 2017.

„Za vodníkovou pentlí“

Za letošním záříjovým Výletníčkem jsme se tentokrát poprvé vydali k nedalekému pustkoveckému rybníku, navštívit místního vodníčka. Každá třída si zvolila svůj osobitý program. Žabky se prošly celým údolím, vyfotily se u dřevěných soch a nakrmily kačenky suchým pečivem. Jablíčka cestou plnila vodníkovy úkoly, zpívala píseň „Pláče vodníček“, zdolávala překážkovou dráhu se zavěšenou pentličkou a rolničkou a krmila kačenky v rybníce. Sluníčka cestou k rybníku pozorovala přírodu, povídala si o ptácích, zvířátkách

a stromech, a pak společně nakrmila kačenky, které se koupaly v rybníce. Děti si odnesly moc pěkné prožitky, a také malou odměnu v podobě omalovánky vodníčka. Pro nepřízeň počasí se děti tříd Medvídek a Klubíčko vydají hledat vodníčka v příštích dnech.

JAK JSME SE MĚLI V ČERVNU 2017

„Den dětí “

  Dne 1.6. byl pro naše děti nachystán dárek ve formě soutěží na zahradě MŠ – Na stanovišti „U krtka“ jsme vyháněli krtka ze zahrádky užitím tyče, míčku nebo kroužku, na volné ploše terasy jsme tancovali, přes prohazovadlo „Tygřík“ jsme házeli míče různých velikostí, nosili míček na lžíci, prolézali „Housenku“, skákali  v obručích.

Naše sportovní výkony byly odměněny medailemi – emblémy tříd se zlatým čokoládovým penízkem.

Běhali jsme a skákali …. a jako dárek děti obdržely skákací žabky. To se povedlo!

„Klokani POZOOOR!!!“

Dne 7.6. dopoledne se zahrada MŠ proměnila ve skákací ráj na Zemi – děti dováděly ve skákacím hradu, odkud se ozýval radostný jásot a smích.

Svou dobrou kondici jsme si dokázali ve skocích do výšky, ve hrách Na vlny.

„Spadla lžička do kafíčka, udělala bááác!“ Děti zažily príma dopoledne.

„Vycházka za tablem“ – tř. Sluníčko

Dne 8. června jsme se společně vypravili do nedalekého Alberta, prohlédnout si tablo našich předškoláčků, kteří už „to mají za pár“. Tablo pro nás připravila paní učitelka Pavla Kurková. Prohlédli jsme si všechny kamarády ze tříd Medvídků, Jablíček, Klubíček, Žabiček i Sluníček a společně kamarádům popřáli hodně jedniček a úspěchů ve škole.

„O víle Lesněnce“

Naposledy v tomto školním roce nám divadelní společnost Smíšek přijela zahrát pěknou pohádku.

                                                                  „Rozlučková“ – tř. Žabka                                                                                         Již potřetí jsme přijali pozvání rodičů Boháčových na hřiště Maraton klub, abychom zde společně s dětmi, rodiči, symbolicky ukončili školní rok 2016/17, k němuž přispělo pěkné počasí, terén pro sport a také prima nálada všech.  Děti potěšily své blízké  pásmem „Šikulky“, kde  za doprovodu bubínků, elektrických varhan, flétny, zatančily a zazpívaly. Zahráli jsme si fotbal,využili koloběžky , sbírali měsíční jahůdky. U opékání párků byla legrace, s plnými bříšky upečených dobrot jsme relaxovali, za hudby, na dekách a lavičkách. Účast malých a velkých padla v rekordním počtu 71 !

Jsme rádi za obětavou a dobrou spolupráci s rodiči,naše Rozlučková byla příjemnou tečkou za školním rokem 2016/17. S kolážovým přáníčkem od dětí si všichni odnášeli domů příjemný zážitek.

Děkujeme rodině Jany a Tomáše Boháčových, panu Otto Seitlovi za pozvání a užití prostorů

hřiště pro nás všechny.

                                    „Klimkovice – lesní stezka plná záhad a kouzel“ – výletníček                             Dne 15.6. děti ze všech tříd  MŠ  prožily vchodem do Lesní brány Klimkovice – lázně, krásnou procházku přírodou. Na poznávací stezce jsme luštili rébusy z informačních tabulí s obrázky, které nám naznačily, jakou oblastí procházíme, které rostliny a živočichové se zde nachází a vedly nás, jak se chovat v lese. Dozvěděli jsme se o problému znečišťování ovzduší, o opaku – čištění ozonu florou. Cestou nás provázela lákadla – atrakce pro děti, sedátko DRAK, Krokodýlí kmen, průchozí labyrinty, rozhledny, houpačky, maxi xylofon – vše zhotoveno ze dřeva.

V takovém prostředí nám, při odpočinku, chutnala svačinka náramně!!!

Děti mají hezký zážitek z výletu a jízdy autobusem,  přálo nám krásné počasí, které  bylo úspěchem ke zdařilému výletu a pěkným fotkám z akce. Dík patří paní uč. Mroviecové,          tř. Žabka, za nápad a nasměrování výletníčku tímto přínosným směrem.

„Umístění v soutěži pořádané Stanici přírodovědců“ –  tř. Žabka

 Děti třídy Žabka pracovaly na Herbáři rostlin a bylin,  Pokusech a objevech, máme Účastnický list z akcí pořádaných Střediskem přírodovědců Ostrava – Poruba.

Kolektiv dětí třídy „Žabka“ získal 1. místo za prostorovou výtvarnou práci „Talíř plný zdraví“, taktéž ocenění za účast ve vytváření výrobků z recyklovatelných materiálů. Naši malí výherci měli radost z dárků v podobě výtvarných pomůcek, ostatní děti obdržely drobné upomínkové předměty, omalovánky a kreslící materiál.

„Hopsalínův podmořský svět“

Dne 12.6. proběhlo pasování předškoláčků naší MŠ na školáky. Dětmi oblíbený Hopsalín k nám přijel na zahradu s originální zábavou „Podmořský svět“. Hudba, tanečky,soutěže, pobavily malé i velké zúčastněné. Pasováni „školáci“ obdrželi knihu na památku a stužku s mottem své třídy. Opékání párků jsme si zpestřili odpočinkem na dekách, lavičkách, dováděním na zahradě. Děkujeme mamince Bačovské za zajištění občerstvení a mamince Baslové za pomoc při prodeji nápojů a sladkostí.

Účast byla hojná, děkujeme vám všem za bezvadný průběh akce.

„Léto ve Sluníčkách „

Léto ve Sluníčkách

     …jsme prožili tradičně, jako každý rok. Nejoblíbenějšími činnostmi pro děti byly hry v písku na zahradě naší mateřské školy. Děti pravidelně pekly bábovky, dorty, stavěly hrady a hradní příkopy, také různé cesty a křižovatky pro auta a prodávaly zmrzlinu.

     Horko jsme pravidelně zaháněli vlastnoručně vyrobenými vějíři, kterými se holky často také rády zdobily.

     Část horkého června jsme věnovali vyprávění o moři a dovolených, o našich vysněných cestách za sluncem, za mořem, za dobrodružstvím… Teď už jen doufáme, že bude moře modré, tak jako v našich snech…

Krásné léto všem přejí Sluníčka

JAK JSME SE MĚLI V KVĚTNU 2017

„Den otevřených dveří“

Dne 3.5. proběhl Den otevřených dveří v naší školičce a současně se také konal zápis nových dětí. Rodiče měli možnost nahlédnout do tříd MŠ a ochutnat něco málo z naší školní kuchyně.

„Myška Klárka a veverka Terka…“ – divadlo v MŠ

Děti zhlédly pěknou pohádku, kterou jim přijela zahrát divadelní společnost Ententýky.

„Děti hrají dětem“ – koncert ZŠ J. Valčíka

 Dne 4.5.2017 měli naši předškoláčci možnost zhlédnout poutavý koncert žáků – muzikantů, navštěvujících tuto školu, s motivační scénkou a poznáváním hudebních nástrojů. Hudební pásmo bylo dětem podáno vtipně a poutavě. Navštívili jsme prostory ateliérů, prohlédli si zajímavé malby, kresby dětí, z nichž se nejvíce líbily autoportréty.

V „sochařském“ ateliéru na nás zapůsobila zvířátka z keramické hlíny a soška  Pračlověk.

Děvčátka zaujala baletní příprava, tyto prostory jsme využili pro vlastní taneční kreace a piruetky.

V promítacím sále jsme se dozvěděli mnoho nového o hudebním písmu – notách a zaposlouchali se do zvuku elektrického klavíru.  Děti se velmi pobavily, prohlídka byla pestrá, máme příjemný kulturní zážitek.

„Příroda všemi smysly“

Předškoláci se opět vydali do Stanice přírodovědců, kde byl pro ně připraven zajímavý ekologický program.

 Beseda s policií ČR“

Dne 11.5.2017 ve třídě Žabka proběhla beseda s policií ČR, kde se předškoláci dozvěděli mnoho nového o nežádoucích vlivech v reálném životě, poznávali dopravní značky, prohlédli si policejní uniformy, vyzkoušeli si vesty, pouta….

Na zahradě MŠ jsme si prohlédli policejní vůz, interiér,  pustili si alarm. Poslechli jsme si zajímavé příhody z práce policistů.

Děti byly pochváleny za  vědomosti z této oblasti a obdržely sladkou odměnu, omalovánky, edici dopravních značek a samolepky s touto tématikou.

Za zprostředkování této akce děkujeme tatínkovi Vaněčkovi, tř. Jablíčko.

 „Besídka ke Dni matek“ – tř. Klubíčko

 Dne 10.5. se konala ve třídě „Klubíčko“ besídka ke Dni Matek. Maminky byly nadšené a      moc spokojené. Po vystoupení jsme měli dílničku, kde si děti mohly vyrobit srdíčko.

„Rozvíjej se poupátko“ – tř. Sluníčko

Děti vyrobily maminkám překvapení v podobě papírových kytiček, které se po vložení do vody samy rozevřou. Děti vepsaly do kytičky vzkaz pro maminku a mamince kytičku věnovaly k svátku maminek. My všichni jsme si měli možnost vyzkoušet pokus papírem a vodou a byli jsme překvapeni, co se nám přihodilo.

 „Popřejeme maminkám“ – tř. Sluníčko

Dne 16.5. proběhla ve třídě Sluníčko ukázková hodina na téma „Popřejeme maminkám“. Děti si v kroužku povídaly o svých maminkách, o své rodině, přednesly pěkné básničky… Zahrály si pohybovou hru „Všechny moje děti“, kterou si pro ně vymyslela pí učitelka Yweta. A pak už se rozdělily do center aktivit, kde skládaly ze stavebnice barevné motýlky a domečky, vybarvovaly si pracovní omalovánku, připravovaly zmrzlinu pro maminku,  pokoušely se společně s rodiči poskládat dřevěné puzzle s námětem rodina… Na interaktivní tabuli si každé dítě vytvořilo kytičku pro svou maminku. Na závěr děti předaly své mamince přáníčko a překvapení v podobě papírové kytičky. Všichni jsme si užili pěkné odpoledne.

„Odpoledne s maminkou „ – tř. Medvídek

Tak jako každý rok jsme si jedno květnové odpoledne naše milované maminky pozvali, abychom s nimi jejich svátek oslavili. Děti si s nadšením celý program samy připravily, tanečky, básničky, hry, písničky předvedly. Pak jsme si společně s maminkami dáreček vyrobili, přinesené „mňamky“ pomlsali a krásně jsme si odpoledne užili. Dokonce i někteří tatínkové nevydrželi a za námi přišli.

„Mámo, táto pojď si se mnou hrát“ – tř. Jablíčko

Sportovní odpoledne proběhlo na naší školní zahradě, kdy jsme pozvali maminky i tatínky na poslední společnou akci v tomto školním roce. Děti rodiče přivítaly krátkým vystoupením s přáním ke Dni matek a ke Dni otců, zakončily písničkou „Mámo, táto, pojď si se mnou hrát“, a opravdu si s námi mámy a tátové hráli.J Soutěžili společně s dětmi v netradičních veselých soutěžích plné smíchu a pohody. Na závěr čekala všechny sladká odměna, pro tatínky navíc k svátku dáreček v podobě skládané košile z papíru. Děkujeme všem rodičům, že s námi dětem vytvořili příjemnou, veselou atmosféru.

 „Funpark Žirafa“ – výletníček tř. Sluníčko, Medvídek a Jablíčko

Počasí nám tento den nepřálo a tak jsme místo do zoologické zahrady jeli do Funpark Žirafa. Zde si naše děti užily na různých pěkných atrakcích. Skákaly na trampolíně, sjížděly skluzavky, houpaly se na houpačkách… Dopoledne i navzdory počasí se vydařilo a děti si odnesly pěkné zážitky.

 „Hurá do ZOO, za zvířátky“ – výletníček

V krásném počasí a prima „zvířecí“ atmosféře zažily děti ze tříd „Žabka“ a „Klubíčko“ prohlídku exotických zvířat, prošli jsme se barevnou květenou, využili atrakce a odpočívadla pro děti. Kromě ptactva, vodního světa a plazů jsme zblízka spatřili slony,      žirafy, lamy, prohlédli jsme si areál obojživelníků, lví pavilon, legrační bylo dikobrazí mládě, které se před námi, na sluníčku, předvádělo, do mincového tobogánu jsme přispěli malou částkou zvířátkům.

Výlet se skvěle vydařil, počasí nám přálo a s dětmi jsme si ho moc užili.

„Dinosauří éra, pravěk…“ –  projekt tř. Žabka

Pravěk a vše s ním související je jedno z našich mnoha oblíbených témat.

Zahráli jsme si na paleontology, z vykopávek v pískovišti zahrady MŠ jsme si udělali výstavku, z písku vytvářeli sopky, hnízda ještěrů, jezera s kamínky, dobu ledovou – vše zpestřeno a dobarveno potravinářskými barvivy, moukou, sopečnou činnost jsme probudili práškem do pečiva a prskavkou. Po záslužné práci jsme si „upekli“ pravěké placky z ovesných vloček, medu, různých druhů oříšků….

Modelovali, malovali jsme pravěkou přírodu a zvířata, prohlíželi si obrázky ilustrátora            Z. Buriana, poznávali pravěké mořské živočichy, v pokusech a objevech jsme pozorovali růst dinosaura ve vodě.

 Film „Cesta do PRAVĚKU“, na interaktivní tabuli, jsme si zpestřili sladkou dinochvilkou ve formě nugetek.

 „Akademie tanečního kroužku Carmen“

    Ve školním roce 2016/17 byl slavnostně ukončen taneční kroužek Carmen, který navštěvovali naši malí tanečníci, pod vedením  pana Lukáše Čepa. Prezentace tanečků se konala v KD Akord Ostrava – Zábřeh.

  Děti předvedly výsledky jejich celoroční aktivity v kroužku. Na akci přijali pozvání rodiče a zástupci naší MŠ.

  V pestrém programu se předvedly i starší děti a taneční mistři ČR.

 Děkujeme tanečníkům Lucii a Lukášovi Čepovým za vedení a přípravu.

 „ Tablo 2017“

 Letošní Tablo 2017 našich předškoláčků připravila pí učitelka Pavla Kurková, tentokrát s námětem „ponorka“. Tablo je celý měsíc červen vystaveno v obchodu Albert u Duhy. Tímto chceme poděkovat pí Pumprlové, mamince Danielky a Klárky Pumprlových ze Žabiček, že nám místo v Albertu pro naše tablo zařídila. Ještě jednou móóóc děkujeme!

Podívejte se, jak tablo vznikalo, a jak to našim předškoláčkům sluší.

JAK JSME SE MĚLI V DUBNU 2017

„O Dášeňce“

Pěknou pohádku nám do naší školičky přijela zahrát divadelní společnost „Bonbón“.

 „ Honzíkova cesta ulicí, ve městě“

    Ve třídě Žabka proběhla druhá část besedy s policií, určena našim předškolákům, kteří uplatnili své znalosti v poznávání dopravních značek, v praktické části jsme si zopakovali přechod přes silnici se signalizačním semaforem, děti jsou poučeny, jak se chovat v běžných dopravních situacích. Akce byla přínosná, děti získaly další zkušenosti a poznatky z této oblasti, jak si chránit své zdraví. Na závěr děti zazpívaly písničku „Jede kozel na kole“, která sklidila velký úspěch, naše třídy obdržely brožurku o dopravních značkách, kterou využijeme v Minimálním preventivním programu.

„Na kole i pěšky“ – výletníček

V měsíci dubnu jsme se s dětmi vypravili dovádět na dopravní hřiště MŠ Ukrajinská. Děti měly možnost se seznámit se silničními pravidly, vyzkoušely si jízdu na kole, koloběžce, odrážedle anebo přijaly role chodců. Velký obdiv sklidil fungující semafor i opravdové dopravní značky, jako na opravdové silnici. Také návštěva a rady policistek se dětem moc líbily. Odměnou dětem byl řidičský průkaz, který získaly a mohly si jej odnést domů. Těšíme se na další společné zážitky.

„Den Země“

Dne 21.4.2017 jsme uskutečnili v MŠ Den Země. Děti chodily po třídách, kde měly nachystané stanoviště a plnily úkoly. Užili jsme se skoky na trampolíně, běh s novinami, třídili jsme odpad, malovali naši Zeměkouli.
Celé dopoledne bylo moc príma a odnesli jsme si i odměnu domů.

„Prožívání dubnových příprav Velikonoc 2017“ – tř. Žabka

   Velikonoce jsme si připravili krásné – malování vajíček, sázení travičky, tvorbu přání

s  kuřátkem, zdobení veselých perníčků, koncert s jarními písničkami s doprovodem kláves,  mrkvičkové tulipánky, ptáčky…. jsme připraveni na  jarní svátky…

  Děkujeme našim rodičům za velikonoční balíčky, suroviny a výtvarný materiál.

  Hody, hody, doprovody – a teď rychle do přírody! Hezké Velikonoce!

„Velikonoční tvoření“ – tř. Sluníčko

Také děti ze třídy „Sluníčko“ si užily příprav na Velikonoce. Malovaly vajíčka a zdobily si je netradiční technikou. Sázely si také travičku a pozorovaly, jak krásně roste. Naučily se také spoustu velikonočních básniček a písniček.

„Velikonoce v „Jablíčkách“

Panáček z plastové láhve s vlasy z vyrostlého osení se zápichy malovaných kraslic jsme s dětmi tvořily pro radost ze svátků jara. Pí učitelka Jana Slabá dětem upekla beránka pro velikonoční náladu, všem nám moc chutnal. J Velkou radost jim také udělal čokoládový zajíček ze SPŠ.

„Žabka zpívá“

Dne 10.4.2017  třída Žabka potěšila čtenáře v naší Porubské knihovně pásmem „Jaro už je mezi námi, zazpívejte si teď s námi“. Za hudebního doprovodu jsme zazpívali lidové písničky, zatancovali, přednesli velikonoční básničky, rytmizovali říkadla s dětskými hudebními nástroji.

      Vystoupení dětí bylo odměněno silným potleskem, dostali jsme pěkný velikonoční dárek. Čtenářům jsme věnovali barevné, vlastnoručně vyrobené záložky do knihy. Prožili jsme hezký dopolední výlet.

                                              „Dubnová výtvarná soutěž a její vyhodnocení“          

Rodiče s dětmi se zapojili do výroby originálních ozdob na velikonoční větvičku. Svou účastí v soutěži podpořili jarní sváteční atmosféru v MŠ.

      Ve třídě Žabka proběhlo 20.4., po odhlasování rodičů pro výběr nejhezčí ozdoby, vyhodnocení soutěže.

      Malí vítězové mají radost z věcného dárku, všechny děti, zapojené do akce, obdržely pamětní list a sladkost.

 Díky za Vaši účast, kreativitu, originální nápady, paní učitelce Simoně Dziehlové, tř. Žabka za organizaci a průběh soutěže. Naše mamky nelenily, s dětmi vejce nazdobily – načančaly jedna radost – výzdoby teď máme za dost !…..

 „ Návštěva organizovaného  Dne Země – HLAVNÍ TŘÍDA“

 Předškoláci vycestovali na dopolední výlet  ke Dni ZEMĚ 2017.

    Děti zdolávaly překážkovou sportovní dráhu, dle vůně určovali názvy bylinek, skládali puzzle se zvířecím motivem,

setkali jsme se známým ornitologem, hladili si sovu puštíka, prohlédli si dravé ptáky,

pozorovali jsme postup rýžování zlata….Na akci nechyběli cvičení psi, terária s vodními živočichy, ekologická auta …

    Za splnění disciplín děti si děti vezly do MŠ kapsičku se sladkostí a obrázky, samolepky zvířátek, vlastnoručně vyrobené mýdlo.

Prožili jsme prima líbivé a poučné dopoledne.

 

JAK JSME SE MĚLI V BŘEZNU 2017

„Trpasličí pohádka“

  A opět do naší školičky zavítala divadelní společnost „Smíšek“ s pěknou pohádkou.

 „Návštěva základní školy Jana Šoupala“

Předškoláci navštívili základní školu Jana Šoupala, kde měli možnost zhlédnout vyučování

v 1. třídě. Naše děti se posadily do školní lavice a vyzkoušely si s pomocí starších kamarádů, jak probíhá vyučování. Paní učitelky si pro ně připravily pěkný program. Všem se ve škole moc líbilo.

„Hledání pokladu na starém hradu“ – výletníček

  1. března se uskutečnil březnový výletníček – „Hledání pokladu na starém hradu“. Děti se vydaly jednotlivě po třídách do nedalekého lesoparku na 7. obvodě hledat ukrytý poklad. Na cestu je naváděly barevné fáborky. Zábavné dopoledne si děti užívaly hledáním úkolů, které děti plnily za pomoci paní učitelek jednotlivých tříd. Děti měly úkoly k tématu Starého hradu: říct básničku smutné princezně, poznat geometrické tvary na obrázku hradu a spočítat je, poznat 6 rozdílů na obrázcích hradu s rytířem, přeskakovat hradní příkop jako rytíři na koni, uhádnout hádanky a tím získat klíč k hradu, vymyslet třídní erb a dokreslit symboly a zahnat trojhlavého draka hodem míčku do kruhu s drakem. Na konci cesty děti došly na palouk ke starému hradu a tam se vydaly hledat poklad podle fáborků barvy jejich tříd. To bylo radosti nad nalezenými čokoládovými penízky s omalovánkou a bonbónky!! Byl to pěkný zážitek, ve kterém nám přálo i krásné jarní počasí.

„Honzíkova cesta do neznáma“

Dne  21.3.2017 v rámci Minimálního preventivního programu, se ve třídě Žabka sešli  předškoláci, aby se poučili o negativních jevech, které  dnes patří k  reálnému  životu.  Děti hravou formou, v navozených modelových situacích  “ Když se ztratím – má adresa, Zlý pes,

 Nebezpečí ohně, Nehoda“…mají  povědomí o ochraně svého zdraví, zapojily se do

 motivačních scének, diskutovaly, rozlišovaly dobro a zlo. Dáreček ve formě omalovánky si děti na své třídě vykreslily.

„Zdraví a vitamíny“ – tř. Sluníčko
 Celý týden jsme si s dětmi povídali na téma „Zdraví a vitamíny“. Děti si měly možnost prohlédnout obrázky, vybarvit omalovánky, zahrát společenskou hru „Ovoce a zelenina“, hru s potravinovou pyramidou, HPH „Hlava, ramena“, NH „Na lékaře“…V centru KOSTKY si postavily lékárnu a nemocnici, v centru DOMÁCNOST prodávaly ovoce a zeleninu, připravovaly panenkám zdravé jídlo…Také jsme pracovali na interaktivní tabuli – program „Zdravá výživa“. Pí učitelka jim zahrála maňáskovou scénku „Alenka je nachlazená“. Na závěr jsme si připravili ovocný salát. Děti se podílely na krájení ovoce. Ovocný salát všem moc chutnal, děkujeme rodičům za přinesené ovoce.

JAK JSME SE MĚLI V ÚNORU 2017

„Únorové sněhulákoviny“ – tř. Žabka
I když už se ve sníh mění voda, neposlat fotky by byla škoda, a i když jsme ještě malí, podívejte – Žabky válí.
Posíláme zážitek z napadaného sněhu, při pobytu na zahradě MŠ. Jako módní doplňky pro sněhuláky jsme využili přírodniny.
Máme hezký dopolední  zážitek – a sněhuláci nám teď koukají do oken!

 „Šípková Růženka“

Zhudebněnou pohádku našim dětem přišli zahrát žáci 2. stupně ZŠ A. Hrdličky.

„Pohádkový svět“ – výletníček

Navštívili jsme Retro kino v Polance, kde děti zhlédly pásmo českých večerníčků a netradičních pohádek.

„Karneval“ –  tř. „Klubíčko“

Ve čtvrtek 16.2.2017 jsme si s dětmi ve třídě udělali Karneval. Měli jsme nádherné masky. Moc děkujeme rodičům za dobroty, sladkosti a hlavně za karnevalové oblečení. Zahráli jsme si spoustu her, soutěží. Měli jsme módní přehlídku všech masek a všichni byli nadšení a spokojení.

 „Stopy ve sněhu“

Předškoláci se opět vydali do Stanice přírodovědců, kde v rámci ekologického programu poznávali stopy lesní zvěře. Dozvěděli se také mnoho zajímavého o tom, jak se daří lesním zvířátkům v zimě, kdo jim nosí potravu… Také si prohlédli plazy v teráriích, akvarijní rybky, exotické ptactvo. Na závěr si vypracovali pracovní list k danému tématu.

„Pečení bábovky“ – tř. „Klubíčko“

 Ve čtvrtek 23.2 jsme s dětmi k tématu ,,Z pohádky do Pohádky“ upekli i sladkou bábovku. Nejdříve jsme si povyprávěli pohádku „O ČERVENÉ KARKULCE“ a potom jsme se vrhli na vypracování těsta. Děti byly moc velcí pomocníci a musíme poděkovat i paním kuchařkám, které nám bábovku upekly.

„Karneval v MŠ“ –  divadlo „Modrý slon“
Děti se zapojily do dění  karnevalu v pěkně vyzdobené třídě Medvídek –  legrace a vtip byly na místě, klaun upoutal děti  motivovaným nácvikem tanečků s vtipnými scénkami, užili jsme si soutěžení a hravost za doprovodu prima hudby, princezny, víly, rytíři, šmoulové a ostatní pěkné masky nám dodaly prima náladu, karnevalové odpoledne bylo fajn…

„Naše pomoc ptáčkům v zimě“ – tř. „Žabky“
Děti ze třídy Žabka nezapomněly  na ptáčky v zimě a vyrobily jim ze šišek krmítka plná slunečnic. O životě ptáčků si děti společně povídaly a z modelíny a přírodnin si také ptáčka vymodelovaly. Nakreslily si otisky ptačích noh ve sněhu a doplnily „ptáčkem zpěváčkem“. Na ptačí zpěv si ještě počkáme, až přijde jaro.

JAK JSME SE MĚLI V LEDNU 2017                 

„Čarování se zvířátky“                                                                                                                                               

Naši školičku navštívil kouzelník Aleš, aby dětem předvedl svá kouzla. Děti měly možnost si některá kouzla vyzkoušet. Všem se představení moc líbilo.

Pojďte, děti, pojďte sem, nepůjdeme dneska ven….  zahrajem si pohádku O neposlušném prasátku!“ – výletníček

     V lednovém výletníčku děti zhlédly maňáskovou motivační scénku, kde nás zlobilo neposlušné prasátko Leoš.
S dětmi jsme vedli  rozhovory nad kreslenými obrázky na téma „Co by se stalo, kdyby….“ Navozena byla modelová situace- telefonování na tísňové linky, byly navozeny nebezpečné situace, které nás mohou, v reálném životě,  potkat. Obsah byl volen podle Minimálního preventivního programu, který je nedílnou součástí  dění MŠ.  Děti byly poučeny, jak se v krizových situacích zachovat, chránit sebe a své zdraví.
Dětem se výletníček moc líbil, užily si s prasátkem spoustu legrace, ale také se zamyslely nad krizovými situacemi. Děkujeme pí učitelce Simoně Dziehlové, která celý výletníček připravila a realizovala.

 „Co se děje u krmítka“

 V lednu, za účelem rozšíření poznatků, v rámci ekologického programu, předškoláci ve

středisku přírodovědců získali poznatky o péči ptáků v zimě, vyrobili si krmítko z přírodniny, vykreslili test  „Jak krmíš ptáčky?“, v prostorách střediska si prohlédli plazy v teráriích, akvarijní rybky, exotické ptactvo.
Přínosnou návštěvu si zopakujeme v únoru, kde budou děti poznávat stopy lesní zvěře.

„Sběrová akce“

 Děkujeme všem ve sběrové účasti. Lednové vyhodnocení  proběhlo na všech třídách. Vítězové 1.- 3. místo obdrželi prima ceny, všechny děti, zapojené do akce, sladkost. Máme dobrý motivační start pokračovat nadále. Ceníme si Vaší aktivity a zájmu, která je prospěšná nám všem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.