Rok 2021 J.Soupala

 ZPĚT

JAK JSME SE MĚLI V ÚNORU 2021

 

Zimohrátky v Žabkách 

Letošní zima nás zasypala sněhem a děti třídy Žabička také inspirovala k tvoření. Děti kreslily úhlem stromy, lepily zasněžené domečky i sněhuláčky, modelovaly vločky a venku na zahradě pak koule ze sněhu. Také jsme pozorovali náš záhonek, který se krčil pod sněhovou peřinkou a z ní na nás vykukovaly barevné macešky i prvosenky jarní. Uprostřed zimy – to bylo překvapení! Děti si také vymalovaly klauna Šašuldu, aby karneval masek mohl začít. Nechyběl tanec i hudba, zábavné hry i soutěže. Sladká odměna, schovaná v kulaté nazdobené krabičce děti potěšila. A teď už se moc těšíme, až jaro otevře vrátka.

 

Zima, zima, zimička u Jablíček

Děti třídy Jablíčko měsíc únor zastihl při starosti o zvířátka v zimě. Vydali jsme se i na sever, podívat se, jak se daří arktických zvířatům. Také na nás čekaly karnevalové přípravy, zdobení třídy i šatny karnevalovým šaškem, diamantovými kravatami, balónky a klauny. Vyzdobená třída ve čtvrtek dopoledne přivítala berušku, vojáky, policisty, Sněhurku, čarodějnici, sultána, kuchaře, Elzy a jiné krásné maškary. Na děti čekala promenáda v maskách, taneční řádění, plnění nejrůznějších úkolů, mlsání dobrot. Sladkou odměnu a medaili si vysloužil každý, kdo zvládl taneční variace, balónkový tanec, či jízdu slalomem na koloběžce. Karneval je u konce a my jsme se jako kouzlem ocitli v pohádkovém týdnu u Perníkové chaloupky, u vatry s Dvanácti měsíčky, zahlédli jsme Koblížka, než ho slupla liška… Únorové veselí je u konce a my už se těšíme na jaro.

 

Maškarní rej

Jeden báječný únorový týden se celá naše školka proměnila v karnevalové řádění. Papíroví klauni, balónky, karnevalové serpentiny zdobily všechny třídy, a tak nebylo na pochybách, co nás asi v tomto týdnu čeká. Také doma se děti pečlivě připravovaly na maškarní rej. Rodiče jim pomohli vyrobit překrásné kostýmy, za což jim patří velký dík. A tak čtvrtek byl ve znamení velkých proměn v supermany, berušky, kovboje, lékaře, princezny, kominíky… Karnevalové řádění plné veselí, smíchu a předvádění maškar nemělo konce. Děti si vyzkoušely soutěže v podobě házení míčku do karnevalového klauna, namotávání bonbónku na šňůrku, tanec s nafukovacími balónky a jiné podobné taškařice. Čekalo nás i karnevalové hodování a mlsání dobrot, za které také děkujeme rodičům. Medaile, sladká odměna, závěrečný tanec a karnevalu je konec. Veselé vzpomínky ale zůstanou.

 

Cirkus

V naší třídě Žabka jsme si k tématu „Přijel cirkus na náměstí“ vytvořili cirkusovou manéž, která se nabízela každému z dětí, aby předvedly, co umí, třeba tanec s hudbou nebo kruhem, žebříkem, či jiným náčiním. Bouřlivý potlesk byl odměnou za každý dětský výkon. Obecenstvo tvořily děti třídy Jablíček, které se také ve vhodný okamžik mohly přidat k produkci. Byla to prostě paráda, společně jsme zažili spoustu príma okamžiků v kulaté manéži.

Pohádková knihovna

Jeden kouzelný pohádkový týden jsme v rámci Výletníčku strávili v naší improvizované knihovně, postavené v naší bývalé třídě Klubíček. Knihovnu pro nás připravila pí učitelka Jana spolu s dětmi své třídy Medvídek. Děti všech tříd si pak postupně užily jeden báječný den s knížkami, časopisy, písmenky, obrázky, tajemnými příběhy a novým poznáním. Také jsme si všichni zahráli hru Hádankovku, která nás moc bavila. Na závěr měly děti možnost sledovat pohádku O koblížkovi, promítanou na diaprojektoru. Prožili jsme nádherný inspirující pohádkový den nejen se zábavou a legrací, ale také poučením a novými zážitky s kamarády.

Zimní tvoření Sluníček 

Děti třídy Sluníčko si v únoru povídaly o zimním oblečení, co se nosí v zimě, co je módní a co se k sobě hodí. Děti si vytvořily z papíru a stříhané vlny zimní doplňky, které by se jim líbilo si obléci. Rovněž zpívaly písničky o zimě, vypracovávaly pracovní listy a předškoláci pracovali v kroužku Předškoláka. Také děti poznávaly části lidského těla, zajímaly se o orgány v lidském těle, jejich umístění a funkci. Děti se dozvěděly mnoho zajímavého o tomto tématu a zahrály si nejrůznější hry, pracovaly s knihami, vystřihovaly a nalepovaly lidskou kostru… Prožili jsme mrazivý únor plný zimních aktivit a tvoření a nyní už vyhlížíme jaro.

JAK JSME SE MĚLI V LEDNU 2021

 

Zimní radovánky 

Jedno primové zasněžené ráno rozhodlo za nás, že dnes je ten pravý den pro náš oblíbený Výletníček. Nelenili jsme a spolu s dětmi jsme připravili velké sněhové dovádění na naší školní zahradě. Jízda na běžkách neměla chybu stejně tak jako probíhání vyšlapanou sněžnou cestičkou. Moc jsme se nasmáli také při převážení sněhu na jednu obří hromadu, a také při velkém stěhování sněhových koulí. Spoustu legrace jsme si užili i se „psím spřežením“, hlavně když nabralo tu správnou raketovou rychlost a v zatáčce vysypalo své pasažéry. Na všechny děti pak čekala sladká odměna s medailí za jejich skvělé výkony. Prožili jsme bezvadný den plný smíchu, radosti a skotačení na sněhu, měli jsme se pohádkově skoro jako v Ledovém království.

Co přinesl leden Sluníčkům?

Sluníčka se v lednu na školku moc těšila. Hned první den si postavila hezkou silnici ze všech možných kostek, které ve třídě a v herně našla. Na silnici využila nová auta a stavebnice od Ježíška. Děti si také nakreslily dopravní značky a využily je na své stavbě. Na Tři krále pí učitelka pomohla dětem vyrobit královské koruny a označit je jmény králů. Slavnostní pochod všech králů za zpěvu písně My Tři králové, sklidil bouřlivé ovace přihlížejících… Za oknem jsme pozorovali tehdy vzácné sněhové vločky, povídali jsme si o tom, jak přezimují zvířátka, a kteří ptáčkové se nám slétávají u krmítka. Ptáčkům pravidelně sypeme slunečnicová semínka, kterými nás zásobila Stanice mladých přírodovědců. Naše známé ptáčky jsme si vymodelovali, ozdobili peřím a umístili je na výstavku v šatně. Zimního skotačení a her se sněhem jsme si užívali na naší školní zahradě, stavěli jsme malé i velké sněhuláky, iglú ze sněhu, sledovali stopy ptáků a zvířat, krmili ptáčky, koulovali se a sáňkovali… Povídali jsme si také o zimních sportech, které děti poté malovaly vodovými barvami. Zimní činnosti se odrazily také v písničkách, básničkách, pracovních listech, výtvarných a pracovních činnostech, které pravidelně vystavujeme v šatně. Prožili jsme obohacující a veselé zimní aktivity, společně strávené s kamarády a těšíme se na další, které nás brzy čekají…

Leden v Jablíčkách a Medvídcích

V prvním lednovém týdnu jsme se rozloučili s Vánocemi, prošli jsme se se Třemi králi do Betléma, zazpívali Ježíškovi a přinesli mu dary. A už je tady pořádný mráz s ledovými obrázky a pokusy, sněhulákoviny ve všech podobách, včetně putování za místními sněhuláky… a potkali jsme hned tři. Olaf z Ledového království na nás dohlíží u oběda, a také nás vítá každý den u vstupu do šatny společně s Elsou a Annou, namalovanými naší nadanou malířkou Eliškou. Také máme starost o naše ptáčky, učíme se je znát, vyrábíme jim krmítka, zpíváme o nich písničky, obdivujeme iglú a sněhuláky dětí ze třídy Medvídků, dovádíme na sněhu, užíváme si sněhové nadílky… Leden odvál mrazivý vítr, a co nám přinese únor???

Lednové činnosti v Žabkách

My Tři králové jdeme k vám… se rozeznělo třídou a děti se s chutí pustily do vystřihování a zdobení tříkrálových korun. V dalších dnech je čekalo počítání knoflíků sněhulákům, tvoření vloček z přírodnin, malování, stříhání vran z papíru. Mrazivou zimu jsme přivítali novými zimními písničkami a tanečky, užili jsme si sněhu a zimního dovádění na naší školní zahradě… Leden je za námi, těšíme se na další zimní zážitky s kamarády a legrací…